Květopas jabloňový je brouček, který by sám o sobě nebyl škodlivý, kdyby jeho předchozí fází nebyla larva, která se živí květy jabloní. Při malé násadě květů může způsobit doslova kalamitu.
Které dřeviny napadá
Květopas jabloňový (Anthonomus pomorum) napadá zejména jabloně, pochutná si ale i na hrušních, kdouloních nebo mišpulích.
Jak poznáte napadení
Napadení květopasem poznáte podle květů, které již od poupat hnědnou a nerozvíjejí se, uvnitř květů pak při bližším zkoumání najdete žluté larvy s hnědou hlavičkou.
Jak vypadá dospělý brouk
Dospělý brouk sice není škodlivý, nicméně není na škodu jej znát, abyste zamezili napadení poupat. Dospělý brouk totiž přezimuje a na jaře klade samička vajíčka – cca 50, které umísťuje po jednom do vykousaných kanálků v pupenech květů. Brouk je cca 3,5–4,5 mm dlouhý, má tmavé hnědočervené krovky a prodloužený „nosík“ (jako nosatci).
Jak larvy škodí
Larvy požírají pestíky a prašníky, či dokonce okvětní lístky. Poupata a květy se nevyvíjejí a tak nemůže ani dojít k násadě plodů.
Jak se proti květopasu bránit
Přirozenými nepřáteli květopasů jsou lumci a lumčíci, takže když se vám je podaří přilákat do zahrady, máte vyhráno. Můžete také zkusit mechanický sběr či setřásání brouků na plachty či folie a potom likvidaci brouků – musí se vám to ale podařit dříve, než samičky nakladou vajíčka. Chcete-li si být jisti, že květopas vaše stromy nenapadne, zkuste povolený postřik brzy na jaře s jedním opakováním (během spíše chladnějších dnů – mělo by být okolo 17 °C).
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz