dalmatsky zvonek

Dalmatský zvonek: Vypadá křehce, ale popere se i se suchem

Vaši zahradu oblékne do modrého hávu a ani mu to nedá příliš práce. Dalmatský zvonek se totiž pěstuje opravdu snadno. Rod zvonků (Campanula) zahrnuje asi 300 druhů těchto půvabných květin, vyskytujících se od Středozemního moře až po naši klimatickou zónu. Nejčastěji je najdeme v horách, na lesních mýtinách, podél silnic a mezi skalami.

Zvonky jsou jako trvalky vhodné pro pěstování na záhonech i na skalkách. A zvonek dalmatský (Campanula portenschlagiana) je v tomto ohledu opravdu univerzální. Zjistěte, jak pěstovat tuto půvabnou trvalku i na své zahrádce!

Dalmatský zvonek je velmi vděčnou květinou

Asi nepřekvapí, že tato květina pochází z Dalmácie. Vyznačuje se modrofialovými hvězdičkovitými květy, vyrůstajícími v hustých shlucích, skládajících se z asi deseti květů. Zdobí ho i svěže zelené listy ve tvaru ledviny, na okrajích zoubkované, přisedlé na mírně plazivých stoncích.

Zvonek dalmatský má tendenci vytvářet trsy o průměru asi 20 cm. Květy, asi 2 cm dlouhé, se objevují v červnu a zdobí rostlinu až do konce července. Je jich tolik, že dokáží prakticky úplně zakrýt listy. Dalmatský zvonek je přizpůsoben k životu ve skalních trhlinách a štěrbinách, proto mu nevadí ani delší období sucha, což při současných horkých létech zcela jistě oceníte.

Měli byste vědět: Dalmatský zvonek můžete někdy v zahradnictví najít i pod názvem zvonek skalničkový. Jde o označení ze slovenštiny, které se občas nepřeložené přejímá.

zvonek - Dalmatský zvonek: Vypadá křehce, ale popere se i se suchem

Poroste všude, kde ho zasadíte

V zahradách poroste tento krasavec na slunných a polostinných místech, nejlépe v půdě s neutrálním pH. Zvonky dávají přednost lehkým a dobře odvodněným půdám – od chudých a suchých až po středně vlhké a středně úrodné. Vyhněte se ovšem výsadbě v jílovité zemině se špatnou absorpcí vody. Při správné péči jsou zcela mrazuvzdorné.

Dalmatský zvonek ozdobí zahradní zídky, suché terasy a skalky. Jeho okouzlující květy vypadají nejlépe na pozadí vyšších trvalek. Utvoří nádherné barevné kompozice s jinými skalními rostlinami nebo dokonce různými druhy zvonků. Například zvonek broskvolistý (Campanula persicifolia), který dorůstá do výšky 90 cm, bude pro zvonek dalmatský ideálním společníkem v zadních partiích. Má stejné nároky na půdu s světlo. Vyzkoušejte to!

Měli byste vědět: Dalmatský zvonek se dá pěstovat i jako balkonová rostlina a to buď samostatně nebo jako podsadba pro rostliny s vysokým kmínkem. V takovém případě je nutné přemístit květináče na zimu do bezmrazé místnosti s teplotou nepřesahující 10 °C.

Jak zvonek dalmatský pěstovat

Campanula portenschlagiana lze vysazovat ve skupinách 2-3 rostlin nebo i jednotlivě. Pokud chceme vytvořit hustý koberec, zasadíme přibližně 11-15 sazenic zvonků na 1 m2, ve vzdálenosti 30 x 40 cm od sebe. Brzy pokryjí svěřenou zem hustými svěže zelenými polštáři.

Péče o zvonky je snadná. Prakticky zahrnuje jen ořezávání odkvetlých květů v červenci. Nejde jen o estetický krok. Tímto jednoduchým úkonem podpoříte další tvorbu květů, takže vám zvonky bohatě rozkvetou ještě v září. Pravidelné odstraňování vybledlých květů je také žádoucí, ovšem záleží na velikosti porostu. U velkých záhonů opravdu stačí vzít nůžky do rukou až ve chvíli, kdy je většina květů již nenávratně pryč.

Pamatujte si také, že dalmatský zvonek je třeba během delší období sucha trochu zalít. Přežil by i bez této péče, ovšem na květy byste se nejspíš těšili marně.

Jak dalmatský zvonek rozmnožit

Dalmatský zvonek můžeme množit rozdělením trsů na jaře nebo po druhém odkvetení na podzim. Vezměte trs a rozdělte ho rýčem napůl. Pro lepší a rychlejší uchycení je možné předěl poprášit dřevěným uhlím nebo skořicí. Obojí zabrání infekci a podpoří tvorbu nových kořenů.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Láskou ke květinám jsem oplývala už jako malá – to když jsem je s něžností, dvouletému děcku vlastní, vytahovala z květináčů a „vařila“ z nich večeři. Později moje první kapesné padlo na pokojový břečťan a z dětského pokojíčku se rychle stala neprostupná džungle. První nezdary byly pro mě motivací, abych se o nároky svých zelených svěřenců začala zajímat podrobněji. Zahradničení a pěstování okrasných i užitkových rostlin je dodnes mým velkým koníčkem, ke kterému se přirozeně přidalo i vaření a využívání léčivých vlastností (nejenom) tuzemských bylinek. Mou další velkou lásko je Asie, zejména pak Čína a Japonsko, takže pokud chcete vědět, jak se pěstují pivoňky, čím si předcházet bonsaje nebo kterak začlenit do zahrádky bambus, budu přesně váš člověk :)

Zanechte komentář