choroby

Nejčastější choroby kořenové zeleniny a jak je poznat

Kromě pochmurnatky mrkvové, o které jsme vám přinesli samostatný článek, existuje ještě mnoho dalších chorob kořenové zeleniny, o kterých jste možná dosud netušili anebo jste nevěděli, že se jedná o chorobu.

Větvení kořenů

Stává se vám někdy, že na své zahradě nacházíte rozvětvené mrkve, petržele, popř. i pastinák? Pak vaše zelenina trpí tzv. větvením kořenů. Tato choroba je způsobena příliš těžkou nebo kamenitou půdou. Jedinou pomocí je pěstovat mrkev nebo petržel s kratšími kořeny, nebo vylehčit půdu, popř. půdu zkypřit před samotným výsevem. Můžete také vyzkoušet pěstovat mrkev na vyvýšených záhonech nebo na „hrůbcích“ (jako brambory).

Zelenání kořenů mrkve

rostlina - Nejčastější choroby kořenové zeleniny a jak je poznat

Zdroj foto: en.wikipedia.org

Asi znáte případy, kdy konce mrkví nad povrchem půdy mají zelenou barvu, místo aby měly oranžovou. To je způsobeno tvorbou chlorofylu, který se tvoří v částech rostlin, které jsou vystaveny slunečnímu záření. Protože mezi jednotlivými odrůdami jsou velké odlišnosti, vybírejte ty odrůdy, které touto chorobou netrpí. Pomůže také častější přihrnování půdy k rostlinám anebo hustší výsev (potom jsou kořeny chráněny před sluncem listy).

Suchá skvrnitost listů

Suchá skvrnitost listů (Alternaria dauci) napadá především mrkev a fenykl. Na listech se tvoří tmavé skvrny, které se rozrůstají ohniskovitě. Listy pak odumírají a zdravé zůstanou jen ty nejmladší. Tato choroba může napadnout celý porost. Někdy mohou být napadeny i kořeny, čímž se mrkev stává nepoživatelnou, neskladovatelnou a neprodejnou. Původce nemoci dokáže přezimovat jak v osivu, tak ve zbytcích po sklizni. Navíc se dobře šíří větrem a deštěm. Prevencí je střídání plodin na různých místech, likvidace zbytků po sklizni a samozřejmě v případě napadení i zásah povolenými přípravky.

Padlí miříkovitých (Erisiphe heraclei)

Tento druh padlí podle svého jména napadá zejména všechny miříkovité rostliny, k nimž patří mrkev, petržel, kopr a pastinák. Jako všechna ostatní padlí se projevuje bílým moučným povlakem na povrchu nadzemních částí rostlin. Napadené rostliny pak špatně rostou, vytvářejí menší kořeny, listy jsou nevhodné ke konzumaci, a jak se ukazuje, tak jsou rovněž nevhodné ke zkrmování domácími zvířaty. Prevencí proti padlí je pěstování odolných odrůd, likvidace zbytků po sklizni, hluboká orba, nepřehánění hnojení dusíkem a v případě masivního napadení i postřik povolenými přípravky.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář