kvet jablone

Květopas jabloňový: Jeho larvy se živí květy jabloní

Květopas jabloňový je brouček, který by sám o sobě nebyl škodlivý, kdyby jeho předchozí fází nebyla larva, která se živí květy jabloní. Při malé násadě květů může způsobit doslova kalamitu.

Které dřeviny napadá

Květopas jabloňový (Anthonomus pomorum) napadá zejména jabloně, pochutná si ale i na hrušních, kdouloních nebo mišpulích.

Jak poznáte napadení

Napadení květopasem poznáte podle květů, které již od poupat hnědnou a nerozvíjejí se, uvnitř květů pak při bližším zkoumání najdete žluté larvy s hnědou hlavičkou.

Jak vypadá dospělý brouk

Dospělý brouk sice není škodlivý, nicméně není na škodu jej znát, abyste zamezili napadení poupat. Dospělý brouk totiž přezimuje a na jaře klade samička vajíčka – cca 50, které umísťuje po jednom do vykousaných kanálků v pupenech květů. Brouk je cca 3,5–4,5 mm dlouhý, má tmavé hnědočervené krovky a prodloužený „nosík“ (jako nosatci).

kvetopas jablonovy - Květopas jabloňový: Jeho larvy se živí květy jabloní

Zdroj foto: cs.wikipedia.org           Květopas jabloňový

Jak larvy škodí

Larvy požírají pestíky a prašníky, či dokonce okvětní lístky. Poupata a květy se nevyvíjejí a tak nemůže ani dojít k násadě plodů.

Jak se proti květopasu bránit

Přirozenými nepřáteli květopasů jsou lumci a lumčíci, takže když se vám je podaří přilákat do zahrady, máte vyhráno. Můžete také zkusit mechanický sběr či setřásání brouků na plachty či folie a potom likvidaci brouků – musí se vám to ale podařit dříve, než samičky nakladou vajíčka. Chcete-li si být jisti, že květopas vaše stromy nenapadne, zkuste povolený postřik brzy na jaře s jedním opakováním (během spíše chladnějších dnů – mělo by být okolo 17 °C).

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář