Buxus

K jakým účelům se hodí buxus neboli zimostráz do zahrady

Možná jste si mysleli, že buxusům již odzvonilo, ale opak je pravdou. Tyto stálezelené keře až stromy se v našich zahradách zabydlely již dávno a jejich návrat je neopominutelný. Jsou totiž široce využitelné v různých koutech zahrady a navíc jejich pěstování zvládne i začátečník. Buxusy/zimostrázy jsou doma prakticky na všech kontinentech.

Odkud pocházejí

U nás najdeme jejich zástupce – je jím zimostráz vždyzelený (Buxus sempervirens). V oblasti mezi Španělskem a Sardinií včetně Baleárských ostrovů roste domácí zimostráz baleárský (Buxus balearica). Z Japonska a z Tchaj-wanu pochází zimostráz malolistý (Buxus microphylla) s odrůdou Falkner, která je skutečně velmi kompaktní a odolná vůči chorobám a škůdcům. Z Kavkazu naopak pochází zimostráz kolchický (Buxus colchica).

Které druhy jsou vhodné do našich zahrad

V našich zahradách dobře poroste jak původní zimostráz vždyzelený, tak i japonská odrůda zimostráz malolistý. Vhodný i je kultivar, který vznikl křížením obou výše uvedených druhů, tedy Buxus „Green Velvet“, který spojuje jejich vlastnosti, je velmi odolný a dá se výborně tvarovat.

kvet zimostrazu 1 - K jakým účelům se hodí buxus neboli zimostráz do zahrady

Zdroj foto: cs.wikipedia.org                               květ zimostrázu

Co buxusy potřebují

Buxusy jsou nenáročné keře, které dobře porostou na slunci i ve stínu (nesnášejí jen přílišný úpal), stejně tak dobře si poradí v lehké i těžší půdě. Jediné, co nesnášejí opravdu hodně, je psí moč. Ale zato netrpí na okusování zvěří. Není potřeba je na zimu přikrývat, jsou plně mrazuvzdorné.

Jak se množí

Buxusy se dají přesazovat na jaře a přitom i namnožit dělením trsů. Dále je možné množit je ze řízků – optimálně v množárně, kde je dostatečně teplo.

A jak tedy využít buxusy v zahradě

Buxusy jsou vhodné jako živé ploty, dokážou i pěkně zahradu odhlučnit a pohlcovat prach a nečistoty z ulice. Jsou vhodné pro hnízdící ptáky, které tím přilákáte do své zahrady. Dále se hodí jako předsadba, ale i jako podrost vyšších stromů. Větší a starší kousky jsou krásnými solitérami. A menší a mladší keře, které budete vhodně zastřihávat, se dají pěstovat i v nádobách a zdobit například terasu nebo balkon. Buxusy se dají dokonce pěstovat jako bonsaje.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář

nineteen − four =