Hlízy mečíků jsou náchylné k poškození i napadením plísní, a proto je jejich uskladnění na zimu tím klíčovým bodem, díky kterému tyto nádherné květiny vydrží, krásně pokvetou a napadené hlízy vám nezamoří celý pozemek.
Nejprve usušit a očistit
Vyndané hlízy ze zeminy nejprve na vzdušném místě usušte a poté očistěte od zbytků hlíny, zbytků stonků atd. Také je potřeba oddělit starou hlízu od lůžka nové hlízy.
Vytřídit
Hlízy, které jsou staré, poškozené, nebo napadené nějakou chorobou, je potřeba bez milosti vytřídit a vyhodit (do bioodpadu, biopopelnice). Nehodí se do kompostéru, protože by vám opět zamořily celou zahradu. Nesmíte tyto hlízy litovat, jinak vám od nich tyto choroby chytnou i zcela zdravé hlízy při skladování.
Namořit
Hlízy mečíků se dají stejně jako jiné hlíznaté a cibulovité rostliny namořit. U mečíků postačí suché moření, tj. poprášit je vhodným prostředkem, například Gliorex, Kestom, Merpan 80 WG. Pokud víte, že se vám na pozemku nebo na některých hlízách vyskytla jakákoliv bakteriální či houbovitá infekce, je lepší namořit je mokrým mořením, tj. 20 až 30 minut je namáčet v roztoku Spartakus, Sportak, Rovral Flo podle návodu. Potom je však nechte zase důkladně uschnout.
Skladování
Skladování mečíků je alfou a omegou toho, aby vám mečíky nenapadla skládková plíseň. Ta je totiž především důsledkem špatného skladování. Mečíky skladujte jen nepoškozené (popř. namořené), a to v místnosti, která bude dobře větraná a bude mít teplotu 5 až 10 °C.
Možnosti skladování
Hlízy mečíků můžete v zásadě skladovat třemi způsoby:
- Dáme je do lísek/bedýnek, maximálně ve dvou vrstvách. Zcela dospod dáme obrácenou bedýnku, aby i pod spodní lískou proudil vzduch. Lísky přerovnáme několikrát za zimu, aby se mečíky vyměnily.
- Mečíky dáme do bedýnek proložené vrstvami rašeliny. Hlízy se v tomto případě nesmějí dotýkat a rašelina musí být nad hlízami, pod nimi i mezi nimi. V tomto případě nebude vadit, když do skladovacího prostoru pronikne i mráz.
- Hlízy mečíků dáme do sáčků – můžete využít sáčky plátěné, papírové i plastikové s dírkami. Sáčky zavěsíme do prostoru a díky tomu mají dostatečnou výměnu vzduchu.
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz