modre rostliny

Modrá v zahradě? Sáhněte po těchto rostlinách

Modré rostliny v zahradě působí velmi atraktivně. Modrá barva není na zahrádkách až tak příliš častá. Je to oblíbená barva, velmi dobře působí v kombinaci s jinými barvami a opticky zvětšuje prostor. Modrých odstínů existuje celá řada, na výběr je mezi letničkami i trvalkami.

Modré rostliny

Pupkovec jarní

(Omphalodes verna) je trvalka rozšířená v severní Itálii, Chorvatsku a střední Evropě. U nás je pěstován od 16. století. Je to nízká trvalka, kvetoucí od března do května, pravidelnými, pětičetnými a blankytně modrými květy. Dosahuje výšky 10 – 30 cm. Daří se mu na polo – stinném stanovišti, ale snese i stinné. Má rád rašelinovou a dobře propustnou půdu. Rád se rozrůstá, je třeba ho usměrňovat.pupkovec jarni - Modrá v zahradě? Sáhněte po těchto rostlinách

Ladoňky

(Scilla) jsou cibuloviny kvetoucí na jaře s nebesky modrými květy. Mezi nejčastěji vysazované patří ladoňka sibiřská (Scilla siberica), která pochází z jihovýchodní Evropy, Kavkazu a Malé Asie. Kvete v březnu a dubnu. Daří se jím v propustné, humózní a dostatečně vlhké půdě. Vysazují se v září a říjnu, sami se rozrostou. Mají rády přistíněná místa.

ladonka - Modrá v zahradě? Sáhněte po těchto rostlinách

Hořec

(Gentiana) je trvalka pocházející z horských oblastí Evropy. Existují druhy, které kvetou na jaře, v létě i na podzim. Například hořec bezlodyžný (Gentiana acaulis) kvetoucí na jaře, hořec sedmiklaný (Gentiana septemfida) kvete v období květen – červen a hořec ozdobný (Gentiana sino – ornata) kvetoucí v říjnu a listopadu. Ideální je pro ně slunné nebo přistíněné stanoviště a půda s dostatkem humusu.

horec - Modrá v zahradě? Sáhněte po těchto rostlinách

Ostrožka – stračka

(Delphinium) je trvalka, jejíž modré kultivary jsou v odstínech od světle modré po tmavou. Například kultivar ´Jupiter Blue´, ´Skye Blue/White Bee´, ´Balaton´, ´Atlantis´, ´Blue Bird´, ´Ocean Tiara Blue´ a další. Ostrožky mají rády slunné nebo polo – stinné stanoviště s mírné vlhkou, propustnou zahradní půdou.

ostrozka - Modrá v zahradě? Sáhněte po těchto rostlinách

Kamejka

(Lithodora difussa) je polštářovitě kvetoucí a vytvářející půdo – pokryvný koberec. Dorůstá výšky okolo 15 – 20 cm. Je bohatě kvetoucí modrými kvítky. Vyžaduje dobrou drenáž a propustnou půdu, je citlivá na přemokření. Dobře se jí daří na skalkách či v kamenných korytech. Krásně modré kvítky má například kultivar ´Blue Bird´, ´Heavenly Blue´, ´Blue Star´.

kamejka - Modrá v zahradě? Sáhněte po těchto rostlinách

Len vytrvalý

(Linum perenne) je trvalka, jejíž domovem jsou travnaté a skalnaté horské svahy střední a jihovýchodní Evropy. Dorůstá výšky 30 cm a tvoří vzdušné trsy. Má světle modré květy v bohatých vijanech. Kultivar ´Nanum Blau Saphyr´ má nebesky modré květy. Má rád slunná stanoviště a sušší, propustnou zahradní půdu. Vhodný do skupinové výsadby, do skalky i suchých zídek.

len vytrvaly - Modrá v zahradě? Sáhněte po těchto rostlinách

Felície kapská

(Felicia amelloides) pochází z Kapska, kde roste jako vytrvalý polokeř. V našich podmínkách se pěstuje jako letnička. Květy jsou blankytně modré a připomínají astry či kopretiny. Je brzy kvetoucí a dobře se rozvětvuje. Potřebuje světlé stanoviště a humózní, dobře propustnou půdu. Hodí se na balkony, do květináčů a nádob.

felicie kapska - Modrá v zahradě? Sáhněte po těchto rostlinách

Kosatec sibiřský ´Blue Bird´ 

(Iris sibirica ´Blue Bird´) je trvalka, která je rozšířená po celé Evropě a mírné Asii. Kultivar je vysoký a trsnatý, dorůstá výšky 80 cm. Kvete od června do září tmavomodrými květy s vnitřním, bílým žilkováním. Daří se mu v zemině s dostatkem vláhy a živin na polo – stinném stanovišti.

kosatec sibirsky - Modrá v zahradě? Sáhněte po těchto rostlinách

Kosatec německý ´Babbeling Brook´

(Iris barbata ´Babbeling Brook´) je vysoký druh kosatce, na kterém od června vykvétají světle modré květy se zvlněnými okvětními lístky. Dosahuje výšky 80 – 100 cm. Nejlépe se mu bude dařit na slunném místě s lehčí, humózní půdou s dostatkem vláhy na jaře a přídavkem vápna.

kosatec nemecky - Modrá v zahradě? Sáhněte po těchto rostlinách

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminkou dvou malých dětí, které také vyplňují téměř všechen můj volný čas. Můj hlavní obor je zdravotnictví, ve kterém jsem také vystudovala vysokou školu. Od toho se také odvíjí mé zájmy - zdravý životní styl, strava, pohyb a zajímám se o novinky z oblasti medicíny. Ráda kolem sebe tvořím pěkné prostředí, třeba květinami a rostlinami. Relaxem je pro mě četba knih a sport.

Zanechte komentář