Jediný typ ibišku, který bude růst uvnitř, je tropický ibišek, a to jen v zimních měsících. Tropický ibišek nemůže přežít v chladném počasí, takže je třeba jej v těchto období přenést domů. Jiné druhy otužilého ibišku mohou růst venku po celý rok i v zimě, pokud víte, jak se o ně dobře postarat.
Ibišek pěstovaný uvnitř
Tropický ibišek musí být v květináčích, abyste jej mohli v zimě přesunout dovnitř a nechat jej venku po zbytek roku. Nedoporučujeme, abyste jej v teplých měsících vysazovali do země a vykopali je v chladných měsících, protože tento proces ibišek oslabuje. Než to zjistíte, ibišek může už být shnilý a není schopen produkovat nové kořeny.
Pochopme tedy, jak pečovat o ibišek v interiéru. Před přivedením rostliny do vnitřních prostorů odštípejte rostlině špičky větví a odřežte 4-5 hlavních stonků. To zajistí, že se také zbavíte hmyzu, který zůstává na špičkách větví a nových listech. Také odstraňte mrtvé usušené listy a květy. Vyčistěte své rostliny nasprejováním vody na její listy a použijte také insekticity. Jakmile jsou v interiéru, je normální, že listy zežloutnou a spadnou. Zalévejte vodu, jen když je půda velmi suchá.
Ibišek pěstovaný venku v létě
Tyto tipy se vztahují na všechny druhy ibišku v teplejších měsících. Kvetoucí rostliny ibišku potřebují hodně vody. Obecně potřebují denní zalévání v teplejších měsících a méně v chladných měsících.
Pokud jde o hnojivo, můžete použít zředěné kapalné hnojivo, které má vysoký obsah draslíku. Mohou být nejlépe aplikovány v teplejších měsících jednou týdně. V zimě není nutno rostlinu hnojit.
Rostlina také potřebuje neustálou kontrolu škodlivých organismů, jako jsou bílé mušky a mšice. Jako vždy použijte insekticidy, pokud je to nutné.
Prořezávání rostlin je také důležité. Podporuje nový růst a produkci více květů. Existuje jen několik věcí, na které je třeba pamatovat při prořezávání rostlin. Můžete odříznout větev nad uzlem, nebo kloubem pod úhlem od středu pouzdra. Neřežte více než 2/3 jedné větve.
Ibišek pěstovaný venku v zimě
IBIŠEK JAKO TRVALKA
Trvalé druhy ibišku umírají v zimě, ale na jaře opět začínají růst. Stonky této rostliny umírají, ale kořeny přežívají. Na jaře mohou rychle růst nové stonky a květy. V období pozdního podzimu můžete přikrýt stonky a zajistit jim tak izolaci. Všechny mrtvé stonky této rostliny můžete vystřihnout na úroveň blízkou terénu.
Na co používáme ibišek?
Ibišek má mnoho použití. Je známý a široce používaná v různých částech světa. Může se používat k léčbě ztráty chuti k jídlu, nachlazení, srdečních onemocnění, onemocnění nervů, podráždění žaludku a další. V Egyptě používají některé části květiny k vytvoření populárního nápoje nazývaného Karkade. Používali také rostlinu k léčbě nervových onemocnění a srdečních chorob.
V Íránu se používá k výrobě kyselého čaje pro léčbu hypertenze. V severní Nigérii byla tato rostlina používána k léčbě zácpy.
Květiny ibišku se také používají pro léčebné účely. Používají se ke snížení bolesti horních cest dýchacích a jako podpora pocení při nachlazení. Pomáhá se zadržováním tekutin, s problémy v krevním oběhu a s dalšími poruchami. Někteří ibišek dokonce používají jako lék k rozpouštění hlenu.
V ostatních částech světa je jeho červený masitý kalich používán pro výrobu džemů, želé, studených čajů, teplých čajů a jiných nápojů. V Thajsku také dělají variaci čaje s názvem roselle. Některé země ji také používají k výrobě koření, polévek a omáček.
Nejen, že je tato rostlina používána pro léčebné účely, ale je také používána v módě a kráse. Jeho vlákna mohou nahradit módními provázky a jutu. V Africe a dalších tropických zemích se ibišek používá k výrobě parfémů.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz
Mám venku ibišky bílé a růžový. Jsou z nich už skoro stromky. Nehnojím, nezalévám, jen na jaře tak na třetinu ostříhám a použiji postřik na mšice. Těch je na keři vždy plno. Postřik dělám buď z výluhu nedopalků nebo mýdla. Ostatní nechávám na přírodě. Totéž praktikuji i u růží.
objevily se mi na vetvich ibisku bile chuchvalce plisne. cim to mam osetrit, postrikem na msice.