potos

Epipremnum – popínavá pokojovka, která je vhodná i do stínu

Mnoho pokojovek potřebuje dostatek světla, avšak epipremnum se spokojí s polostínem a poroste dobře i ve stínu, i když tam riskujete, že ztratí charakteristické vybarvení svých listů. Pusťte se do pěstování této zajímavé a nenáročné rostliny.

Odkud pochází

Většina druhů Epipremnum (česky také potos, šplhavník, šplhavice, lat. Epipremnum pinnatum „Aureum“) pochází z ostrovů Indonésie anebo ze Šalamounových ostrovů, kde rostou jako popínavé liány.

Jak vypadá a jaké má kultivary

Rostlina může růst jako převislá nebo popínavá, má totiž vzdušné kořeny, kterými se přichytí jakékoliv opory – i stěny, okna aj. Mezi nejkrásněji zbarvené kultivary patří Epipremnum „Marble Queen“, který má bíle panašované listy, potom dozajista i Epipremnum „Golden Queen“ se žlutě panašovanými listy, anebo Epipremnum Argyraeus, který má na zelených listech bílé skvrnky a ještě jsou listy olemovány tenkým bílým okrajem.

plhavice - Epipremnum – popínavá pokojovka, která je vhodná i do stínu

Potos

Co potřebuje ke svému růstu

Epipremnum je velmi vděčná rostlina, která je opravdu nenáročná a snese i mnoho prohřešků pěstitele. Nejraději má polostín, ale prospívá i ve stínu. Potřebuje teplotu 18–22 °C, v zimě by teplota neměla poklesnout pod 8 °C. Vhodným substrátem je listovka, rašelina a písek v poměru 2:2:1. Potřebuje střední zálivku a občasné rosení listů. Přesazování je vhodné na jaře, ale tak jednou za 2 roky. Je možné ji stříhat (na jaře až o polovinu délky) a usměrňovat tak její velikost a růst.

Možné potíže

Ačkoliv je nenáročná, můžete se setkat s následujícími potížemi. Přílišná zálivka může způsobit hnilobu kořenů i stonků, ale také žloutnutí a opadávání listů. Příliš suchý vzduch způsobuje zahnědlé konečky listů či celé listy. Důsledkem nachlazení z průvanu nebo velkého chladu mohou být pokroucené listy. Všechny potíže se však dají jednoduše a rychle odstranit, a to díky správnému zacházení.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Profilový obrázek

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

Zanechte komentář

Zavřít