Pokud jste se již dříve snažili pěstovat své vlastní byliny, zeleninu nebo jiné rostliny ve vnitřních prostorách a neměli jste moc úspěchu, existuje ještě jeden typ rostlin, který byste měli zkusit, než zavěsíte své zahradnické rukavice jednou pro vždy na hřebík: sukulenty. Rozmanitost barev, struktury a tvaru mezi sukulenty je jen jedním z důvodů, proč jsou tyto rostliny pro zahrádkáře tak atraktivní. Tato rozmanitost je také důvodem, proč mnoho lidí – včetně botaniků – má problém vymezit co to přesně sukulenty jsou.
Co jsou sukulenty?
To, co odlišuje sukulenty od normálních rostlin, jsou jejich „tučné“ listy, které zadržují vodu. Je to jedinečná adaptace, která dělá ze sukulentů fantastické rostliny pro nové zahradníky. Při takovém množství vody, které je uloženo v rostlině, potřebují mnohem méně vody a živin než tradiční rostliny. Ve skutečnosti některé sukulenty vydrží i celé měsíce bez vody! To znamená, že můžete jít na dovolenou, nebo prostě ignorovat tyto rostliny a je tu dobrá šance, že přežijí – a dokonce také budou prospívat.
Druhy sukulentů
Pokud vyrazíte koupit si svůj vlastní sukulent, připravte se na to, že nabídka sukulentů vás může ohromit. Existuje totiž velké množství sukulentů (více než 20 000 různých druhů), a proto může pro vás být výběr poněkud matoucí. Mějte na paměti, že každý druh sukulentů má jiné požadavky na vodu, světlo a živiny. Projděte si jednotlivé druhy a vyberte si ten, který odpovídá vašim požadavkům.
Eonium stromkovité
Tento druh sukulentu přichází v mnoha barvách, z nichž každý má nápadnou růžici tlustých voskovitých listů. Péče o tyto sukulenty je jednoduchá: v chladnějších klimatech potřebují plné slunce. V teplejších klimatických podmínkách nebo v létě jim dejte trochu stínu, abyste je ochránili před odpoledním sluncem. Přelití těchto sukulentů znamená pro ně trest smrti – hnijí a umírají. Potřebují podobnou půdu jako kaktusy.
Opičí ocásek (Sedum morganianum)
Tato tvořivě pojmenovaná šťavnatá rostlina je oblíbená pro své visící listy, které mohou dorůst až 1,2 metru do délky. Když se pěstují v květináčích, mnoho „chvostů“ této rostliny visí a vytváří jedinečný vzhled, který se nemůže hodit mnoha rostlinám. Máte-li štěstí, konce těchto chvostů mohou v pozdním létě dokonce kvést a poskytnout krásnou kytici drobných květin.
Péče o opičí ocásek nemůže být snadnější. Tyto rostliny mají rády jasné světlo, ale nesnáší oslňující teplo, protože pak shoří. Každý jednotlivý list těchto rostlin zadržuje vodu, takže přelití se projeví hnilobou. Zavlažování jednou za dva týdny je víc než dost. Pokud jde o půdu, typická směs pro sukulenty funguje perfektně. Když se ocas ocasu zvětší, rozdělte ho a rozsaďte, aby se ještě více vyvíjel.
Haworthiopsis attenuata
Haworthia jsou špičaté, pěkné sukulenty, které jsou výjimečné ze dvou důvodů: jejich jedinečná struktura a skutečnost, že mění barvu podle toho, kolik slunce dostanou. Pokud dostanou dostatečné množství světla, zelené části listů se prohloubí. Pokud jsou po celý den na plném slunci, prohloubí se ještě dále do červené nebo fialové barvy.
Pro své malé rozměry se haworthia hodí do interiéru. Má malé požadavky na vodu. Při částečném slunci (parapet je více než dostačující) jim stačí málo vody a nevyžadují téměř žádnou péči. Dokud nejsou ve velmi chladných nebo velmi horkých teplotách, budou stále růst.
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, typy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz