Pokud hledáte zajímavou pokojovou rostlinu, která vykvétá a kvete celé léto, vsaďte na gloxínii. Její krásné barevné květy vám prozáří obývák i balkon, protože ji můžete i letnit. A pěstování není těžké, pokud dodržíte několik zásad.
Světlé stanoviště, ale ne přímé slunce
Gloxínie milují světlo a potřebují jej dostatek, ale přímé slunce by jim spálilo listy. Proto je umístěte na parapet okna, kam přímo nedopadají sluneční paprsky – může to být třeba severní strana. Venku při letnění je dávejte raději do polostínu a na chráněné místo (proti větru a dešti).
Potřebují hodně vody a vzdušné vlhkosti
Gloxínie potřebují pravidelnou zálivku a mají rády vyšší vlhkost vzduchu. Proto je dobré mít například v paneláku odpařovače na topení. Jediné, co gloxínie rády nemají, jsou vlhké listy – proto je zalévejte ke kořenům a neroste je.
Kvalitní substrát
Gloxínie potřebují kvalitní, propustný substrát, nejlépe s přídavkem rašeliny.
Přihnojování
Přihnojování gloxínií je základem úspěchu. Již při sázení a přesazování můžete vmísit do substrátu postupně se rozkládající hnojivo. Nové rostliny vyrážející na jaře z hlíz můžete přihnojovat tekutým hnojivem.
Odpočinek hlíz
Ano, gloxínie – stejně jako například begónie – jsou hlíznaté rostliny. Tzn., že po odkvětu potřebují jistou dobu odpočinku. Po posledním květu začnou i listy žloutnout a rostlinka se stahuje do hlízy. Tehdy ji přestaneme zalévat. Jakmile listy uschnou, vyndáme hlízy z květináče, očistíme je od zbytků listů i kořenů a uložíme je k zimnímu odpočinku (do rašeliny, písku apod.) do místnosti, kde bude teplota kolem 15 °C. Na jaře potom hlízy zasadíme – opět podobně jako begónie.
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz