adventni venec

Adventní věnec z přírodních materiálů. Není drahý ani složitý.

Adventní věnec: První adventní neděle se kvapem blíží. Symbolem adventu je věnec. Jestliže ještě nemáte svůj nebo svým kreativním schopnostem nevěříte, nepanikařte. Zvládnete ho vyrobit i z jednoduchých doplňků a na poslední chvíli.

Většina domácností se neobejde bez adventního věnce. Každou další adventní neděli na něm postupně zapálíme svíčku. V obchodech najdeme nádherné kousky, až oči přechází, ale také si většinou připlatíme. I když neoplýváte zručností, zvládnete si ho doma vyrobit. Může mít spoustu podob, nejen klasický kulatý tvar.

advent 600x451 - Adventní věnec z přírodních materiálů. Není drahý ani složitý.

Zdroj foto: pixabay

Osvědčená klasika

Většina lidí pořád sází na klasický kulatý věnec vyrobený z větviček. Základem je slaměný korpus a větvičky (ideálně jedlové), které se připevňují drátkem. Doplňkem jsou čtyři svíčky a ozdoby. Nemusíte je shánět složitě po obchodem, ale vystačíte si i s přírodním materiálem, který navíc máte většinou po ruce. Jako například šišky, mech, usušené plátky pomeranče, citronu, jablek, ořechy, skořice, badyán, eukalyptus.

Naaranžovat se dají i menší perníčky. Vhodným doplňkem mohou být různé větvičky nebo sušené květiny. Doma jistě najdete i drobné ozdůbky nebo mašličky. Dobrým pomocníkem vám může být tavná pistole. Kouzlo zkrátka tkví v jednoduchosti.

mechovy venec - Adventní věnec z přírodních materiálů. Není drahý ani složitý.

Zdroj foto: pixabay

Kousek lesa

Zajímavým tipem je mechový věnec. Ten si vyrobíme tak, že postupně po obvodu slaměného korpusu pomocí tavné pistole přilepíme mech. Svíčky můžete přilepit jako první a následně pokrývat mechem nebo přiložit až na hotový korpus.

Dozdobit se dá šiškami, skořicí, kousky kůry a šípky. Ke koupi jsou běžně v obchodě i ozdoby z přírodních materiálů, například dřevěné hvězdičky nebo slaměné ozdůbky. Z domácích zdrojů můžeme využit sušené plátky pomeranče nebo jablíčka.

venec vanoce - Adventní věnec z přírodních materiálů. Není drahý ani složitý.

Zdroj foto: pixabay

Využijte ořechy

Pečete cukroví a skořápky vyhazujete? Děláte chybu. Skvěle je můžete vyžít k výrobě originálního věnce. Nemusíte se omezovat jen na skořápky, vyrábět jde i z celých plodů.

Návodů je mnoho, nejjednodušší je vzít slaměný korpus a začít polepovat skořápky a plody. Nechte si místo na svíčky. Někdo si pro zjednodušení práce omotá korpus krepovým papírem. Jestliže nechcete, aby vám korpus prosvítal, nalepte alespoň dvě vrstvy ořechů. Popřípadě mezery vyplňte různými dekoracemi. Nemusíte se omezovat jen na jeden druh ořechů, můžete kombinovat různé.

venec z prouti 600x409 - Adventní věnec z přírodních materiálů. Není drahý ani složitý.

Zdroj foto: pixabay

Proutí – v jednoduchosti je krása

Jednoduchý věneček z proutí, který je často vidět ve velikonočních dekoracích, můžeme přizpůsobit adventu. Například větvičkami jehličnanů, buxusu a jinými drobnými dekoracemi. Koupit se dá již smotaný věnec z proutí, ale můžete vyrazit na procházku a nasbírat si je sami.

Svazek tenčích větviček ohneme do kruhu a zbytek na konci, který přečnívá obmotáme spirálovitě kolem obvodu. Místo můžete zpevnit drátkem. Potom už stačí pár krátkých větviček libovolného jehličnanu a například buxusu, cesmíny, jmelí nebo mahónie, které postupně nalepíme na korpus. Svíčky už rozmístíte dle vkusu.

venec z sisek 600x410 - Adventní věnec z přírodních materiálů. Není drahý ani složitý.

Zdroj foto: pixabay

Adventní věnec z šišek

Tak trochu neobvyklý, ale na půvabu mu to neubírá, naopak. Výroba je opět velice jednoduchá. Budete potřebovat kulatý podklad, může to být slaměný či polystyrenový korpus, ale vystačíte si i s kruhem z tvrdého kartonu nebo dřeva. Nasbírejte si šišky přibližně stejné velikosti. Pokud je budete chtít barvit, je třeba to udělat předem, v nalepeném stavu už se všude nedostanete. Tavná pistole je velkým pomocníkem, postupně lepte jednu šišku vedle druhé. K ozdobení opět využijte dekorace dle vašeho vkusu.

vanocni vyzdoba 600x278 - Adventní věnec z přírodních materiálů. Není drahý ani složitý.

Zdroj foto: pixabay

Adventní věnec netradičně

I když má věnec většinou kulatý tvar, stále častěji se objevují i ty neobvyklých podob. Navíc mají jednu příjemnou vlastnost, jsou téměř bezpracné a zvládnete je i na poslední chvíli. Jako například tvar do délky. Vezmete podlouhlý podnos nebo misku, postavte na ni svíčky a dozdobit už můžete dle vlastní fantazie.

Základem pro adventní věnec může být i plát kulatiny libovolného průměru. Nebruste ho, ani neodstraňujte borku, tak vynikne jeho přírodní krása. Rozmístěte svíčky, můžete využít vychytávku, do kulatiny natlouct čtyři hřebíky a na ně napíchnout svíčky. Do volného prostoru rozmístíte ozdoby podle vašeho vkusu a fantazie.

Adventní dekoraci můžete vyrobit i ze sklenic. Budete potřebovat sklenice (mohou být různých velkostí), které můžete postavit například na již zmíněný dřevěný plát. Sklenice řádně vymyjeme a zbavíme etiket. Nastříháme si jutu a každou skleničku ovážeme jutovou mašličkou. Celek můžeme doplnit malými šiškami, skořicí, sušeným pomerančem nebo nastříhaným chvojím.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

 

Zdroj: https://kreativnitechniky.cz/venec-na-dvere-diy-navod/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=venec-na-dvere-diy-navod

https://primanapady.cz/clanek-28411-prirodni-venec-v-barvach-podzimu-dekorace-na-vchodove-dvere

https://www.jaktak.cz/jak-vyrobit-prirodni-jarni-venec-navod.html

https://living.iprima.cz/jak-na-to/nejkrasnejsi-vanocni-vence-prirodni-materialy

 

Jsem maminkou dvou malých dětí, které také vyplňují téměř všechen můj volný čas. Můj hlavní obor je zdravotnictví, ve kterém jsem také vystudovala vysokou školu. Od toho se také odvíjí mé zájmy - zdravý životní styl, strava, pohyb a zajímám se o novinky z oblasti medicíny. Ráda kolem sebe tvořím pěkné prostředí, třeba květinami a rostlinami. Relaxem je pro mě četba knih a sport.

Zanechte komentář