bazalka bylinka

Jaký je rozdíl mezi bazalkou pravou a bazalkou posvátnou

Možná chcete začít pěstoval bazalku, ale nevíte, kterou si vybrat. Obě bazalky patří do čeledi hluchavkovitých a mají podobné léčivé i chuťové vlastnosti, ale přesto se vzájemně liší.

Bazalka pravá vs bazalka posvátná

Bazalka pravá (Ocimum basilicum) a bazalka posvátná (Ocimum tenuiflorum), nazývaná také bazalka indická nebo tulsi, jsou si podobné jak vzhledem, tak i vůní. Nicméně existuje způsob, jak je rozlišit. Podívejte se na následující rozdíly:

Listy: Listy bazalky pravé jsou větší a kulatější než listy bazalky posvátné, které jsou spíše užší a delší. Listy bazalky pravé jsou také hladké, zatímco listy bazalky posvátné jsou po okrajích kadeřavé.

bazalka indicka - Jaký je rozdíl mezi bazalkou pravou a bazalkou posvátnou

Zdroj foto: es.m.wikipedia.org                 Bazalka indická

Barva květů: Květy bazalky pravé jsou obvykle světle zelené nebo bílé, zatímco květy bazalky posvátné jsou světle fialové (odtud možná také vzniklo pojmenování posvátná, protože fialová je barvou kněží).

Chuť: Bazalka pravá má výraznou a sladkou chuť, zatímco bazalka posvátná má chuť aromatickou, kořeněnou a má i lehce kořenitou vůni.

Použití: Bazalka pravá se obvykle používá pro přidání typické chuti a aroma do pokrmů, jako jsou těstoviny nebo pizza. Bazalka posvátná se dlouhodobě spíše používá v tradiční indické medicíně a jako náboženský symbol.

Podařilo se vám rozlišit druhy bazalek mezi sebou? A kterou si vyberete do své zahrádky? Obě se totiž dají pěstovat i v našem podnebí a jejich pěstování není složité.

bazalka prava - Jaký je rozdíl mezi bazalkou pravou a bazalkou posvátnou

Zdroj foto: cs.wikipedia.org/                       Bazalka pravá

Co potřebuje bazalka

Bazalka potřebuje jen dostatek slunce, nikoliv však přímé slunce v poledne, které by jí mohlo v létě popálit listy. Dále potřebuje propustnou půdu, dostatečnou zálivku (rychle vadne při suchu), a mírné, spíše sporadické přihnojování přírodními hnojivy (kompost). Bazalka má jemné listy, které jsou náchylné na škůdce, jako jsou mšice nebo molice. Zkuste se jich zbavit přírodní cestou.

Zdroje: www.wikipedia.org, www.pixabay.com, www.ireceptar.cz, www.hnojik.cz

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář