zahradni jezirko

Rostliny vhodné do stojatých vod

Rostliny do jezírka: Pokud máte v zahradě jezírko, oceníte jistě nápady na rostliny, které se hodí do stojatých vod. Přinášíme vám klasické i méně známé, které můžete kombinovat anebo z nich vybírat ty nejvhodnější.

leknin - Rostliny vhodné do stojatých vod

Zdroj foto: envato                  Leknín

Leknín

Asi nejznámější rostlinou do zahradního jezírka (a nejen tam) je právě leknín. Většina odrůd pochází z leknínu bílého (Nymphaea alba) nebo leknínu bělostného (Nymphaea candida) a patří do čeledi leknínovité. Ačkoliv se tento druh vyskytuje přirozeně po celé Evropě, u nás v České republice je kriticky ohrožený, a proto chráněný. Zajímavostí bílého leknínu je to, že má velmi dlouhé listové řapíky i květní stopky, a to až 3 metry. Květy leknínů se na noc zavírají a slouží jako přenocování pro brouky a další hmyz, který je opyluje. Rostlina dorůstá délky až 250 cm, zakořeňuje v bahně a potřebuje stojatou vodu hlubokou od 1 do 3 metrů.

Lekníny kvetou v červnu až srpnu, a pokud si chceme vysadit nové do jezírka, vhodným obdobím je duben až květen, aby stihly do podzimu zakořenit. Důležité je zazimování – lekníny dobře přežijí pod ledem ve vodě, ale v příliš malém jezírku by mohly pomrznout – tady je lepší dát je do nádob s vodou do místnosti, kde bude teplota kolem 4 °C.

stulik zluty - Rostliny vhodné do stojatých vod

Zdroj foto: es.wikipedia.org                Stulík

Stulík

Druhou významnou rostlinou do zahradních jezírek jsou stulíky. Známe například stulík žlutý (Nuphar lutea) nebo stulík malý (Nuphar pumila), oba patří do čeledi leknínovité jako leknín. Stulík žlutý roste ve volné přírodě, místy je ohrožený, a v některých regionech tedy chráněný. Rostlina dorůstá délky 50 až 250 cm, má oválné plovoucí listy, žluté květy o velikosti 6 cm, které kvetou od června do srpna. Roste ve stojatých vodách i vodách mírně tekoucích, a to až 6 metrů hlubokých. Vyskytuje se téměř v celé Evropě.

plavin stitnaty - Rostliny vhodné do stojatých vod

Zdroj foto: es.wikipedia.org                Plavín štítnatý

Plavín štítnatý

I plavín je vhodnou rostlinou do zahradního jezírka. Patří tentokrát do čeledi vachtovitých. Je to rostlina o délce 80 až 150 cm, má plovoucí listy s dlouhými řapíky, které jsou zespodu tečkované. Květy jsou sytě žluté, velké až 3 cm a z vody vystupují jen málo. V ČR je kriticky ohrožený a chráněný. Potřebuje stojaté nebo pomalu tekoucí vody bohaté na živiny, vyhovuje mu hloubka do 1,5 m.

orobinec - Rostliny vhodné do stojatých vod

Zdroj foto: es.wikipedia.org                Orobinec

Orobinec

Orobinec, a to buď orobinec menší, nebo orobinec širokolistý se hodí spíše ke břehům zahradního jezírka, zejména většího. Roste u stojatých a mírně tekoucích vod, vytváří husté skupiny, potřebuje vody a půdu bohaté na živiny, dorůstá výšky 1 až 3 metry (podle druhu) a kvete od července do srpna, a to samčími a samičími květy, přičemž samčí květy jsou nahoře, samičí dole. Rostlina je jedlá, z kořene se dříve vyráběla náhražka mouky.

kalatka - Rostliny vhodné do stojatých vod

Zdroj foto: commons.wikimedia.org                  Kalatka

Kalatka

Kalatka, například kalatka dvouklasá, je méně známou rostlinou, ale také velmi vhodnou do jezírek. Patří do čeledi kalatkovité, má oddenky a hlízy, které koření v bahně. Květy jsou bílé a plodem je měchýřek. Některé hlízy jsou jedlé a některé menší odrůdy kalatek se dají pěstovat i v akváriích.

vodoklas vodni - Rostliny vhodné do stojatých vod

Zdroj foto: cs.wikipedia.org            Vodoklas vodní

Vodoklas vodní

Je jediným zástupcem tohoto druhu, patří do čeledi áronovité, uvařené kořeny jsou jedlé. Má oddenek, do kterého se rostlina vtahuje na zimu. Květenství vám ozvláštní jezírko žlutou palicí bez toulce. Rostlina voní trochu po houbách a opylují ji mouchy a brouci. Zajímavostí je, že semena někdy klíčí přímo v semeníku.

Zdroje: www.wikipedia.org, www.jezirkabanat.cz, www.magazinzahrada.cz, Bellmann, H., Atlas rostlin, Euromedia Group, Praha 2016

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář

14 + 14 =