mochyne

Mochyně židovská – jak ji pěstovat a proč je jedovatá

Mochyně židovská je u nás sice nepůvodním druhem, ale je velmi oblíbená pro své všestranné využití. Můžete ji použít jako okrasnou solitéru, plody se dají jíst, jsou dokonce léčivé, ale zbytek rostliny je jedovatý.

Další názvy

Protože se jedná o výraznou rostlinu, a to zejména svým plodem v kalichu, dostala mnoho zajímavých lidových pojmenování. Jmenujme namátkou alespoň: židovská třešeň, židovská višeň, mořská višeň, židovská jahoda. Nápadně často se opakuje slovo „židovská“, a to proto, že kalich má podobu tradiční židovské pokrývky hlavy – frygické čapky.

Jak rostlina vypadá

Rostlina dorůstá výšky až 60 cm, má jednotlivé, nevětvené lodyhy, listy jsou vejčité až trojhranné, šroubovitě uspořádané, květy drobné bílé (podobají se nejspíše květům rajčete), plodem je bobule.

Odkud pochází

Rostlina pochází z pásu od jižní Evropy přes jižní Asii až po Japonsko. Vyhledává zejména zásadité, vápnité půdy a teplejší oblasti.

mochyne zidovska 600x417 - Mochyně židovská – jak ji pěstovat a proč je jedovatá

Zdroj foto. es.wikipedia.org

Jaké má nároky na pěstování

Mochyně židovská je snadno pěstovatelná, potřebuje pouze lehkou, humózní půdu se spíše zásaditým pH, polostín a střední zálivku.

Využití

Plody jsou jedlé, když jsou zralé, dají se jíst syrové, sušit, upravovat. Jsou i léčivé – mají močopudné účinky, zevně se používají na koupele při dně nebo revmatismu. Plody s kalichem se dají využít v suchých vazbách. Syrové plody a celý zbytek rostliny je jedovatý, protože obsahuje solanin. Zejména u dětí může vyvolat gastroenteritidu a průjem. Proto mochyni židovskou nepěstujeme v zahradě, kde se pohybují děti, protože by je mohly kalichy ve tvaru lampionku lákat.

Zdroje: www.wikipedia.org, www.abecedazahrady.cz, Bellmann, H., Atlas rostlin, Euromedia Group, Praha 2016

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář