petržel

Několik nápadů na bylinkovou omáčku

S jarem nám všude rostou čerstvé bylinky, tak proč nezkusit jinou omáčku než klasickou svíčkovou, rajskou nebo koprovou? Vyzkoušejte naše bylinkové omáčky a uvidíte, že mají něco do sebe. Na jarní únavu, detoxikaci organismu a pro „hubnoucí“ dietu si nemůžete přát nic lepšího.

Rozmarýnová bešamelová omáčka

Velmi jednoduchou a chutnou omáčku si připravíme z rozmarýnu. Budeme potřebovat:

– 25 g másla,

– 1 lžíci hladké mouky,

– 1 větvička rozmarýnu,

– 1 kelímek smetany na šlehání,

– sůl a pepř podle chuti.

Nejprve si připravíme klasickou jíšku – necháme rozpustit máslo a přidáme za stálého míchání mouku. Mícháme, dokud mouka nezíská zlatavou barvu. Poté vložíme větvičku rozmarýnu a za stálého míchání přiléváme smetanu, až nám vznikne konzistence omáčky. Nakonec jen dle chuti osolíme a opepříme a můžeme podávat. Hodí se k masu, rybám, bramborám, hranolkům i těstovinám nebo nokům.

rosemarýnová omáčka - Několik nápadů na bylinkovou omáčku

Teplá tymiánová omáčka

Podobnou, ale chuťově trošku odlišnou omáčku uvaříme z tymiánu. Připravíme si:

– 25 g másla,

– 1 lžíci hladké mouky,

– 1 kelímek smetany na šlehání,

– 1 lžičku sušeného nebo čerstvého tymiánu,

– sůl a pepř.

Opět začínáme jíškou, takže necháme rozpustit máslo, přidáváme mouku, necháme ji zezlátnout a poté za stálého míchání přiléváme smetanu. Do této omáčky přidáme tymián, sůl a pepř a již necháme jen přejít varem a zhoustnout. Hodí se k masu, rybám a steakům.

Jemná petrželová omáčka

I z petržele vás překvapí výborná omáčka. Budeme potřebovat:

– 50 g másla,

– 3 lžíce hladké mouky,

– 400 ml vývaru (hovězího nebo zeleninového),

– 1 kelímek smetany na šlehání (33 % tuku),

– 1 svazek zelené petrželové nati,

– sůl a pepř.

Začínáme zase jíškou, kterou poté zalijeme vývarem, a když se jíška rozpustí, přilijeme smetanu. Ke konci vaření přidáme nasekanou petrželku, osolíme a opepříme. Tato omáčka je nejlepší k pečené rybě, uzenému masu nebo karbanátkům.

 

Bylinky a produkty z bylinek můžete zakoupit v eshopu ZDE

 

Přinášíme rady, typy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář

four × five =