Chemické prostředky proti slimákům letos boří statistiky prodejnosti. A je to škoda, protože zahrádce právě neprospívají. A navíc k nim často přistupujeme ještě dřív, než docela vyčerpáme arzenál těch přírodních. A vyzkoušeli jste už bylinkové postřiky na slimáky?
Špatnou zprávou je, že tzv. ekologicky šetrné postupy proti slimákům jen zřídkakdy fungují samostatně. Obvykle jich musíte dát dohromady několik, aby byl výsledek uspokojivý. Na druhou stranu za čistou a zdravou zahrádku to rozhodně stojí, nemyslíte?
Kde to slimákům nevoní, tam nepůjdou
Co si budeme povídat, takový šťavnatý salát ucítí slimáci na míle daleko. Ale co když jim jeho návštěvu tak trochu znechutíme? Stačí si vzít k ruce postřik z aromatických rostlin, kterým se slimáci v přírodě vyhýbají. A jaké to jsou?
Stačí povařit dvě velké hrsti vybrané bylinky nebo jejich směsi v jednom litru vody a po přecezení a zchladnutí přelít odvar do postřikovače a záhon pokropit. Množství samozřejmě přizpůsobte velikosti záhonu a roste až do skanutí listů. Je možné si odvar připravit i dopředu a každý večer jednoduše sáhnout do zásob, i když v suchém počasí toto „ošetření“ často vydrží i několik dní. Pomůže i roztok z čerstvého hnoje, případně vysazení jmenovaných bylinek do okolí záhonků, které mají slimáci nejraději.
Mechanické bariéry jako účinný pomocník
Když se mi slimáci pustili do mladé ačokči a dvě rostlinky úplně zlikvidovali, obsypala jsem na radu sousedky záhon tlustou vrstvou hrubého písku. Ostré hrany se slimákům nelíbí. Stejně působí i štěrk, skořápky z vajec, jehličí apod. Ochranu je však třeba pravidelně obnovovat a načechrávat. Obsypávání solí spíše nedoporučuji, dostává se pak do půdy a mění její vlastnosti, i když jako ochrana proti slimákům je skvělá. Samy o sobě však bariéry málokdy fungují, ovšem kombinace s postřikem uvedeným výše, to už je jiná.
Přemnožené slimáky na zahrádce jednoduše posbírejte
Vyberte si teplý letní večer, nejlépe po krátkém dešti a vydejte se nalov. Budou se vám hodit rukavice a velký kyblík. Pokud však chcete všechny nežádoucí škůdce shromáždit na jednom místě (a ušetřit si tak úmorném obcházení záhonů i plotu), vsaďte raději na důmyslné pasti.
Klasikou je sklenice nebo plechovka s pivem, zakopaná až po okraj. Každé ráno a každý večer slimáky posbírejte a nalijte novou návnadu. Podobně působí i velké mísy se zbytky zeleniny nebo třeba vydlabaná polovina melounu. Chutnají jim zejména listy salátu, zbytky ovoce, špenát, mrkev apod. A pokud do vydlabané poloviny melounu nalijete pivo, je úspěch zaručen. Budete překvapeni, kolika slimákům se u vás na zahradě zalíbilo! Důležité je však slimáky opravdu pravidelně vybírat, jinak jim spíše připravíte chutnou svačinu pro jejich další toulky po vaší zahradě.
Není pravda, že byste tímto způsobem přilákali slimáky ze širokého a dalekého okolí. Na druhou stranu, pokud jich u souseda přežívá opravdu hodně, vyplatí se pouvažovat o vytvoření štěrkových záhonů mezi jeho a vaší zahradou. Průnik slimáků a dalších škůdců se tak podstatně sníží. A stejnou radu lze doporučit i v případě, že sousedíte s lesem nebo neudržovaným pozemkem.
Měděná pásky na slimáky – funguje?
Pokud jen trochu sledujete nejnovější trendy, určitě jste se s ní už setkali. Měď v tomto prostředku prý negativně reaguje se slimáčím slizem, co se těmto nenáviděným zvířátkům nelíbí a rychle se odporoučí pryč. Velmi tenké pásky však fungovat nebudou, lákání křupavé zeleniny je přece jen silnější. Pokud je chcete zkusit, vsaďte na ty silnější nebo záhon obklopte tenkými páskami nejméně ve dvou řadách. Ovšem nezapomeňte na to, že po každém dešti nebo jinak nepříznivému počasí je třeba tuto bariéru obnovit. I tenká vrstva hlíny totiž působí na slimáky jako květinová uvítací brána, po které se na váš záhon moc rádi odváží.
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz