tráva

Když trávník žaluje aneb první pomoc pro váš zelený koberec

Začínáte pozorovat, že s rostlinami ve vašem trávníku není něco v pořádku? Trávník plstnatí nebo se na některých místech dokonce objevují nevzhledná červenožlutá kola? Podíváme se na to, kde může být problém a jak si s ním poradit.

Zatímco někdy je viník obtíží jasný (ať už jde o příliš silně pálící slunce nebo naopak přemokření), jindy mohou být pěstitelské chyby nenápadné, často dokonce učiněné zcela záměrně jakožto dobře míněný zahradnický krok. A jak je napravit? Podívejme se na seznam nejčastějším problémů.

Když trávník plstnatí nebo hnědne

Za hnědnutí trávníku může téměř jistě špatně nastavená výška sečení, trávy nejsou tak odolné, jak si myslíme, a ponecháme-li na místě jen málo živé hmoty a tato situace se zkombinuje například s delším přísuškem, bude výsledkem katastrofa. Pamatujte si proto, že ideální výška na sečení trávníku je 4,5 cm.

Za plstnatění zase mohou s největší pravděpodobností rostlinné zbytky, které na trávníku zůstávají po sečení. Stačí, aby se z nich vytvořila trochu silnější vrstva a na ideální prostředí k růstu mechu je zaděláno. Řešením je důkladná vertikutace dvakrát do roka.

trávník - Když trávník žaluje aneb první pomoc pro váš zelený koberec

Žlutá barva nevysušeného trávníku

Je-li půda suchá na troud, pak je viník jasný. Ale co když vašemu trávníku vlhkost nechybí, a přesto pomalu žloutne? Pak je na vině nedostatek živin, a to zvláště u trávníků, jež se často sečou. Tím je totiž připravujete o cenné živiny a pokud je zpět do půdy nevrátíte prostřednictvím hnojiva, bude se žloutnutí rostlin píše stupňovat.

Červenožluté skvrny na trávníku

Jde o červenou nitkovitost trav. Objevuje je se na podzim (byť ne výlučně) a za prvopočátkem tohoto problému stojí nedostatečné hnojení dusíkem, ale také dlouhodobé zamokření, mlhy apod. Nejlepší prevencí výskytu tohoto problému je vyrovnaná výživa vašeho trávníku už od začátku sezóny.

 

TIP:

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Láskou ke květinám jsem oplývala už jako malá – to když jsem je s něžností, dvouletému děcku vlastní, vytahovala z květináčů a „vařila“ z nich večeři. Později moje první kapesné padlo na pokojový břečťan a z dětského pokojíčku se rychle stala neprostupná džungle. První nezdary byly pro mě motivací, abych se o nároky svých zelených svěřenců začala zajímat podrobněji. Zahradničení a pěstování okrasných i užitkových rostlin je dodnes mým velkým koníčkem, ke kterému se přirozeně přidalo i vaření a využívání léčivých vlastností (nejenom) tuzemských bylinek. Mou další velkou lásko je Asie, zejména pak Čína a Japonsko, takže pokud chcete vědět, jak se pěstují pivoňky, čím si předcházet bonsaje nebo kterak začlenit do zahrádky bambus, budu přesně váš člověk :)

Zanechte komentář

two − one =