kosatec sibirsky

Kosatec sibiřský vysaďte na vlhké místo. Daří se mu tam nejlépe

Kosatec sibiřský je původně planá rostlina, která si ale našla cestu i do našich zahrad. Potřebuje ke svému růstu zejména vlhčí stanoviště a za dobu jeho pěstování bylo vyšlechtěno i mnoho různobarevných kultivarů.

Odkud pochází

Kosatec sibiřský je původní v Evropě, Asii, dále se rozšířil i do Severní Ameriky. Planě dosud roste i v České republice, je však silně ohroženým druhem.

Jak vypadákosatec - Kosatec sibiřský vysaďte na vlhké místo. Daří se mu tam nejlépe

Kosatec sibiřský (Iris sibirica) je vytrvalá bylina, která dorůstá až 120 cm. Pod zemí najdeme silný a plazivý oddenek, z něho vyrůstá vysoká lodyha. Listy jsou zelené a květ, který vyrůstá na stonku, je modrofialový.

Jaké stanoviště pro kosatec zvolit

Kosatec sibiřský má rád vlhkost. I proto jeho oddenky musejí být sázeny hluboko do země, nikoliv částečně nad povrch, jak je tomu u ostatních kosatců. Nejvhodnější stanoviště mu najdeme u zdroje vody – například u zahradního jezírka. Jinak má raději polostín než přímé slunce, ale ani v úplném stínu nebude spokojený.

Choroby a škůdci

Rostlina je nejčastěji napadána plísní šedou a ze škůdců slimáky a dalšími plži – což samozřejmě vyplývá z jejích nároků na stanoviště. Proti plísni bojujte povolenými postřiky. Na slimáky a plže je dobré v okolí kosatců položit nástrahy nebo překážky.

Kultivary

I u nás seženete v zahradnictvích různé kultivary původního kosatce. S čistě modrými květy a žíhanými listy se prodává Iris sibirica „Blue Bird“, s čistě bílými květy se setkáte u Iris sibirica „Harpswell Happiness“ a s karmínově fialovými u kultivaru Iris sibirica „Roter Milan. Všechny druhy kosatců jsou vhodné k řezu.

 

TIP:

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář