Pokud jste při svých procházkách přírodou právě narazili na rostlinku, jejíž listy voní po česneku, cibuli nebo pažitce, a přitom se nejedná o česnek medvědí, pak je to s největší pravděpodobností česnek podivný (Allium paradoxum).
Kde roste
Česnek podivný roste na loukách, na mezích, v parcích i zahradách. Vyžaduje mírně vlhké stanoviště a spíše polostín, ale pozor: pokud byste jej chtěli pěstovat na vlastní zahradě, je dost invazivní – to znamená, že se rychle rozšiřuje a zabírá místo ostatním rostlinám. Proto je lepší nasbírat si jej ve volné přírodě.
Kdy roste
Tento druh česneku je jeden z nejranějších. Roste od začátku jara do půlky dubna, poté začínají listy žloutnout a během května celá rostlinka mizí a přežívá pouze v pozemní části – v cibulce, a to až do příštího jara.
Co se sbírá
Z česneku podivného se sbírají listy, po vykvetení i pacibulky, které jsou žlutobílé a dají se použít třeba na ozdobu jídel. Záměna s jinými rostlinami není možná. Bledule mají sice podobné listy, ale nevoní. Česnek medvědí vyrůstá později.
Jak česnek použít
Česnek podivný můžete použít jen na ozdobu chleba s máslem, ale také jej přidat do pomazánek nebo salátů, vkládat jej do polévky místo pažitky nebo petrželky, nebo jej přidat k pečenému masu (králík, jehněčí), také jej lze rozmixovat do pesta, či dokonce přidat do tatarského bifteku.
Tak vyrazte do přírody ještě dnes, ať zastihnete tento zajímavý česnek v jeho plné síle.
Bylinky a produkty z bylinek můžete zakoupit v eshopu ZDE
Přinášíme rady, typy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz