bulvový celer

Proč je dobré pěstovat na zahradě vlastní celer? Začít můžete již v lednu

9.1.2019
30 054 Zobrazení

Bulvový celer je tím prvním, co je možné už v lednu vysazovat,  neboť má dlouhou vegetační dobu. Příznivci a milovníci celeru mohou už začít v lednu. Vypěstovat si vlastní celer, jenž můžete kdykoliv použít ve své kulinářské gastronomii, je více než lákavé. Bulvový celer sice není zrovna skromný a vyžaduje jistou náročnost na živiny a zálivku. Ale není se třeba obávat, pokud budou potřebné podmínky poskytnuty, budete se těšit z vlastní úrody.

Jak na výsadbu a pěstování?

Předpěstování u bulvového celeru je nezbytné. Semínka se musí vysévat jen na povrch a snažit se o co nejřidší výsev. Pokud jsou rostliny hustě zasety, může to způsobit padání klíčících rostlin. Častá a zásadní chyba, které lze velmi snadno předejít správným výsevem. Chce to disponovat jistou dávkou trpělivosti, neboť semínka jsou velmi jemná. Nicméně úsilí v rámci vypěstování si vlastních sazenic za to rozhodně stojí.

Celer klíčí 2 až 3 týdny v optimální teplotě v rozmezí 15 až 20 stupňů Celsia. Po vzejití je nutné velice drobné semenáčky přepíchat, tj. přesadit na vzdálenost 3×2 centimetry a nechat je zesílit. Až pak zesílené sazenice přesazujeme do kelímků či sadbovačů.

Dlouhou vegetační dobu lze zkrátit předpěstováním, které nemusí být jen v bytě, ale vhodný je i skleník, kde je dostatek světla a teplota neklesne pod 10 stupňů Celsia. Na záhony celer vysazujeme až v polovině května.

celer - Proč je dobré pěstovat na zahradě vlastní celer? Začít můžete již v lednu

Celer

Na jaký záhon je třeba celer vysazovat?

Aby bulvový celer byl spokojený a vy také s následnou úrodou, je zapotřebí připravit záhon s hlinitější půdou. Záhon by měl být předem zrytý a na jaře prosypaný dusíkatým vápnem, které poskytne důležité živiny. Sázet bulvový celer můžete do řádku i do sponu. Pozor, aby nedošlo k utopení srdíčka rostlinky. Ta by pak netvořila bulvu.

Po výsadbě je nutná vydatná zálivka. Po dobu prvních dnů celer ocení ochranu v podobě překrytí bílou netkanou textilií. Následné odstranění textilie neprovádějte za slunečného dne, neboť by došlo ke spálení listů od slunce. Rostlina by sice i tak přežila, ale došlo by ke zpomalení růstu.

Zdraví prospěšné účinky celeru

Celer je aromatickou zeleninou, která obsahuje vitamíny, minerální látky, esenciální sloučeniny i bílkoviny. Celer bývá často součástí jídelníčku při redukční dietě, neboť urychluje látkovou výměnu, což je právě pozitivní stránkou při hubnutí. Pomůže však i těm, kdo se potýkají s revmatickými či cévními problémy.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Profilový obrázek

Nenapravitelný optimista, kterého od dětství fascinuje moc, kouzlo a síla psaného i mluveného slova. Mou vášní je četba knih, psaní, dlouhé procházky, pobyt v přírodě a rekreační běh. Nezapomenutelné jsou mé vzpomínky na letní prázdniny, které jsem jako dítě zcela dobrovolně a s chutí trávila pletím zahrady a veškerou péčí o ni. Ten skvostný pohled na mé vítězství v boji s plevelem byl nejsladší odměnou. Jako dospělák si nyní užívám nejen relax v podobě rýpání se v hlíně, ale v pěstování květin, vlastní zeleniny a především bylinek. Vše pak praktikuji ve svém kulinářském umění a testuji na své rodině a známých :-)

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

4 Komentářů

 1. Profilový obrázek

  Jo, pěstovat celer je pohoda, pokud nemáš v okolí HRYZCE. To je potom vynaložená práce k ničemu.
  Sklidíš akorát nať.
  Tak hodně úspěchů.

  Kalda

 2. Profilový obrázek

  začala jsem dávat do dír na špičku lopatky nehašené vápno, hryzců ubylo,

  housenky na zelí stačí dát výluh z kopřiv, 4 dny zakvašené a housenky jsou pryč

  přeji hezký den

  • Profilový obrázek

   Chystám se pěstovat i zelí na krouhání.Myslíte,že by výluh z kopřiv stačil a na motýlky co se na listech zelí zakuklují?

   • Profilový obrázek

    no,tak to by mě taky zajímalo..Rozhodl jsem se,že se zeli na krouháni vypěstuju sam..předloni jsem kupoval 1kg za 5kč a loni za 16,90 kč..Letos si nasadím aspoň 30hlavek..Když bude mít,každá max 2kg,tak 60kg na krouháni bude dost..Ale taky jsem to nikdy nepěstoval,,tak shíním info..

Zanechte komentář