visen slivon chloupkata

Zahrada v zimním čase s nádechem jarního půvabu. Znáte slivoň chloupkatou?

2.1.2019
2 012 Zobrazení

Slivoň chloupkatá (višeň chloupkatá) kvete od podzimu do jara. Charakteristické jsou krásně aromatické růžovo-bílé květy, které sice přílišný mráz spálí, ale hned při prvním mírnějším oteplení, bezprostředně vyraší květy nové.

Prunus subhirtella kvete již právě na konci roku. Malý strom, pro něhož jsou příznačné větve těsně nad zemí. Díky tomu se podobá více keři. A právě květy si vás získají nejen jemností, ale svou krásnou vůní. Stromek, který ozdobí vaši zahradu po celou zimu.

Ze slivoně chloupkaté je možné i při troše snahy vypěstovat kmínkovou variantu. V takovém případě postačí odřezávat spodní větve a udržovat terminální výhon rostoucí vzpřímeně prostřednictvím přivázání ke kůlu.

Stromek, jehož výška i bez řezu nepřesáhne 9 metrů. Obvykle však dorůstá v našich podmínkách na zahradě do výšky zhruba 4 až 6 metrů. Ideální je zakomponování slivoně chloupkaté mezi stále zelené rostliny, kdy tak vyniknou její jemné kvítky.

Jak na správné vysazení?

Ideální je vysazení poblíž vyšších jehličnanů či do popředí zeleného živého plotu. Jde o to, aby vynikl kontrast, jak je uvedeno výše. Vhodným pozadím může být i fasáda vašeho domu, pokud je barevná, kdy tak umožní kvetoucímu stromku náležitě vyniknout.

Slivoň chloupkatá vám bude vděčná za slunnou polohu, stále vlhkou a nevysychající půdu. Místo pro výsadbu musí být odvodněné. Přemokřené stanoviště se stojící vodou není vhodné. Potřebnou stálou vlhkost je možné zajistit jednoduchým způsobem v podobě mulčovací kůry či posekanou trávou.

Odkud pramení samotný název slivoň chloupkatá?

Jak už ze samotného názvu vyplývá, je to díky jemným chloupkům, které jsou na spodní straně listu. Slivoň chloupkatá má původ v dalekém Japonsku, kde díky značné variabilitě byla vyšlechtěna na mnoho variant, právě i včetně té na podzim a v zimě kvetoucí.

Slivoň se vyznačuje barvou v odstínech od bílé po světle růžovou, zatímco puky květů jsou tmavě růžové. Rostou ve skupinách po dvou až pěti a kvetou na větvích ještě před vyrašením listů. Jsou opylovány hmyzem.

Plody tvoří oválné peckovice o průměru méně jak jeden centimetr. Dozrávají do červeně až černě lesklých plodů, které jsou velmi chutnou potravou pro ptactvo. Plody pro člověka nejsou jedlé, ani však jedovaté. Pokud ochutnáte, nic se vám nestane, ale zároveň si na plodech ani nepochutnáte.

 

TIP:

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Štítky
, ,

Nenapravitelný optimista, kterého od dětství fascinuje moc, kouzlo a síla psaného i mluveného slova. Mou vášní je četba knih, psaní, dlouhé procházky, pobyt v přírodě a rekreační běh. Nezapomenutelné jsou mé vzpomínky na letní prázdniny, které jsem jako dítě zcela dobrovolně a s chutí trávila pletím zahrady a veškerou péčí o ni. Ten skvostný pohled na mé vítězství v boji s plevelem byl nejsladší odměnou. Jako dospělák si nyní užívám nejen relax v podobě rýpání se v hlíně, ale v pěstování květin, vlastní zeleniny a především bylinek. Vše pak praktikuji ve svém kulinářském umění a testuji na své rodině a známých :-)

Zanechte komentář