plíseň šedá t

Plíseň šedá – jak ji rozeznat a zlikvidovat?

V přírodě patří houbová onemocnění mezi přirozené způsoby selekce, podléhají jim totiž zpravidla jen oslabené rostliny nebo jejich části (např. usychající květy). Výskyt plísně šedé v zahradní monokultuře však může mít pro úrodu doslova fatální následky. Poradíme vám, jak ji rozpoznat a úspěšně se jejímu působení bránit.

Plíseň šedá alias bortrytida (Botrytis cinerea) patří mezi tzv. nekrotrofní houby. Na svém hostiteli tedy jen neparazituje, ale přímo ho zabíjí, a to mnohdy velmi rychle. Jednoduše odčerpá rostlině všechny použitelné živiny, aby se mohla s úspěchem šířit dál.

Jak poznat výskyt plísně šedé na zahrádce?

Bortritida je zákeřná v tom, že zprvu na sebe vůbec neupozorňuje. První stádia nemoci tedy probíhají nenápadně – jinými slovy, jakmile potíže konečně zaregistrujete, bývá už situace vážná. Prvním příznakem jsou obvykle hnědé vlhké skvrny na listech. Jde o nekrózu vznikající v místě napadení plísní. U květů jsou pak skvrny spíše světlé ale s tmavě hnědým okrajem. Velmi často se objevuje na rostlinách, které byly předtím poškozeny žravým hmyzem, především housenkami.

Postižená tkáň začne rovněž měknout a časem úplně zčerná. Finálním stádiem choroby je objevení světle šedých plísňových chomáčků, z nichž se začnou do okolí rychle šířit výtrusy a napadat další rostliny na záhonku nebo ve skleníku.

Náš tip: U kupovaných rostlin se plíseň šedá nejčastěji objevuje v srdíčku nebo na starších poškozených listech. Všeobecně platí, že jsou-li vnitřní části rostliny hnědé nebo dokonce černé, rozhodně ji nekupujte, i když by jinak vypadala po zdravotní stránce v pořádku.

Pozor na staré rostlinné zbytky

Zárodky plísně šedé se na zahrádce nejčastěji objeví díky infikovaným zbytkům rostlin z předcházející sezóny. Přes zimu spory bez obtíží přežívají, a jakmile mají dostatek světla a tepla, začnou růst a produkovat útvary známé jako konidiofory. Na nich se brzy objeví výtrusnice chrlící miliony mikroskopických výtrusů – konidií, šířících se vzduchem.

Vždy platí, že pokud máte u své úrody podezření na nějaké onemocnění, nikdy ji nepoužívejte do kompostu ani k mulči. Vyhoďte ji do popelnice nebo spalte. A to samé platí i pro rostliny, na nichž se plíseň sedá vyskytne ojediněle. Často tak zarazíte možný nástup choroby ještě předtím, než se rozšíří na celou výsadbu.

Plíseň šedá – doporučení k léčbě napadených rostlin

Na trhu jsou samozřejmě dostupné nejrůznější přípravky a postřiky určené přímo na plísně. Ovšem chcete-li vsadit raději na přírodní ochranu, zvolte ty s obsahem rostlinných extraktů, a to zejména oregana, máty, česneku, pálivé papriky, tymiánu nebo citrusů. A vsadit můžete i na některé užitečné mikroorganismy, například Clonostachys rosea. Pytlíček s násadou stačí rozmíchat v zálivkové vodě a opakovat podle potřeby.

 

TIP:

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Láskou ke květinám jsem oplývala už jako malá – to když jsem je s něžností, dvouletému děcku vlastní, vytahovala z květináčů a „vařila“ z nich večeři. Později moje první kapesné padlo na pokojový břečťan a z dětského pokojíčku se rychle stala neprostupná džungle. První nezdary byly pro mě motivací, abych se o nároky svých zelených svěřenců začala zajímat podrobněji. Zahradničení a pěstování okrasných i užitkových rostlin je dodnes mým velkým koníčkem, ke kterému se přirozeně přidalo i vaření a využívání léčivých vlastností (nejenom) tuzemských bylinek. Mou další velkou lásko je Asie, zejména pak Čína a Japonsko, takže pokud chcete vědět, jak se pěstují pivoňky, čím si předcházet bonsaje nebo kterak začlenit do zahrádky bambus, budu přesně váš člověk :)

Zanechte komentář