Ne nadarmo se černuše seté (Nigella sativa alias černý kmín) říká v orientu černé zlato! A s tím, jak tato exotická bylinka černucha setá proniká i k nám, přichází i větší povědomí o jejích jedinečných léčivých účincích.
Věděli jste například, že semena černuchy seté obsahují hned osm z devíti nejdůležitějších esenciálních aminokyselin? A to zdaleka není všechno. Najdete tu i fosfolipidy a fytosteroly, cenné flavonoidy a saponiny, alkaloidy, esenciální oleje, důležité mastné kyseliny (linolová, alfa-linolenová, extrémně vzácná eikosadienová, palmitová a další) a samozřejmě také dlouhý seznam vitamínů a minerálů ( A, F, E, B1, B3, B6, biotin, zinek, selen, vápník, železo, sodík, draslík a hořčík).
Černucha setá jako váš kosmetický poklad
Ale nechci vás unavovat dlouhými seznamy, účinky bylinek je vždy nejlepší vyzkoušet na vlastní kůži. A v případě černuchy to platí dvojnásob. Nezáleží totiž vůbec na tom, jakou pokožku máte. Citlivou? Ekzematickou? Trpící lupénkou. S tím vším si černucha snadno poradí. Léčí dokonce i mykózu, ve formě teplých obkladů si poradí se záněty, bojuje proti akné apod.
Ideální je vsadit na olej z černuchy, který si můžete snadno připravit i sami doma. A co k tomu budete potřebovat?
Olej z černuchy – recept
- 100 ml kvalitního oleje
- 50 gramů drcených semen černuchy
Jaký olej máme na mysli? Samozřejmě můžete sáhnout po osvědčeném olivovém v kvalitě extra panenské, ovšem pro pleť jsou ještě o něco lepší jiné druhy olejů, zejména mandlový, jojobový, avokádový, arganový nebo konopný. Vyberte si jeden druh a ten používejte, tedy alespoň pro přípravu oleje z černuchy, jinak je samozřejmě můžete střídat.
Rozdrcená semena černuchy smíchejte s olejem. Podrtit je můžete buď v dobrém hmoždíři nebo v elektrickém mlýnku na kávu (tam je to rozhodně rychlejší a jednodušší). Uzavřete, protřepte a uložte na tři týdny na tmavé místo. Nezapomeňte každý den protřepávat!
Po třech týdnech směs přeceďte a semínka dobře vymačkejte. Opět protřepejte a přelijte do malé lahvičky. Potírejte postižená místa podle potřeby několikrát denně. Olej z černuchy se skvěle hodí na opary (bojuje proti herpes virům), poslouží jako maska na vlasy i prostředek proti lupům (stačí vlasy zabalit na dvacet minut a poté opláchnout). A ošetřit s ním lze i drobné, špatně se hojící nebo hnisající ranky.
Náš tip: během počáteční fáze můžete do oleje přidat i 20 gramů sušené natě černohlávku. Ten jeho účinky ještě více posílí.
Černuchový med – pochoutka pro lepší trávení
Je prokázáno, že látky, obsažené v semenech černuchy, inhibují růst prospěšných bakterií a kvasinek, které se přirozeně vyskytují v našich střevech. Pomáhá také tělu bojovat proti kandidózám, působí proti nadýmání a žaludečních potížích, působí proti parazitům, působí jako podpůrná léčba při autoimunitních onemocněních, má mírné anagletické účinky (např. při bolestech žaludku), rozšiřuje průdušky, usnadňuje dýchání, uklidňuje nervový systém, používá se při léčbě úzkosti a deprese, zlepšuje paměť a koncentraci a působí neuroprotektivně.
A co je nejlepší, lék na tyto neduhy si můžete dopřát ve velmi přívětivé a chutné formě. Opět jsme se inspirovali v orientu, kde je černuchový med nedílnou součástí lidové medicíny. A jak ho připravit?
Recept na černuchový med
- 5 lžic semen černuchy
- půl kila medu
- jedna lžíce mletého zázvoru
- dvě lžíce černuchového oleje
Nejprve opražte semínka na suché pánvi. Až vystydnou, vmíchejte je do tekutého medu spolu s ostatními ingrediencemi. Nechte týden odpočívat a poté přeceďte do čisté sklenice. A jak ho používat? Dopřejte si jednu až dvě lžíce denně, nejlépe před jídlem. Účinky se při pravidelném užívání dostavují už po týdnu až dvou a mohou ho i starší děti cca do deseti let (u mladších se poraďte s lékařem).
Peelingová maska z černuchy si poradí s problémy pleti na jedničku
Trápí vás akné, lupénka, nehezké jizvičky nebo přílišná suchost pleti? Dopřejte jí perfektní ozdravnou kúru díky černuchovému peelingu. Není to těžké. Hotovo budete mít za pět minut a peeling by měl působit dalších 15. A udělat si ho můžete i do zásoby.
Budete potřebovat:
- 4 lžíce semen černuchy
- jednu lžičku bambuckého másla
- dvě vrchovaté lžíce ovesných otrub
- půl lžičky až lžičku růžové vody
Semena podrťte nahrubo a smíchejte s ostatními ingrediencemi. Naneste peeling na problematická místa a ponechte asi 15 minut. Poté smyjte.
Náš tip: I když jde o univerzální recept, v případě velmi suché pokožky se mohou objevit obtíže. Pokud tímto problémem trpíte, používejte peeling opatrně, nebo hi nahraďte čistým černuchovým olejem.
TIP:
Bylinky a produkty z bylinek můžete zakoupit v eshopu ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz
Inhibice znamená potlačení, případně zamezení aktivity, činnosti, funkce.
Správný výraz by měl být „aktivně podporují“ růst prospěšných bakterií …