locidlo certovo lejno

Ločidlo čertovo lejno je zajímavé koření. Obsahuje zejména antioxidanty

Zdá se vám tento název poněkud výstřední? Možná, ale jakmile ucítíte a ochutnáte ono koření ločidlo, dospějete k závěru, že byl zvolen naprosto správně.

Odkud pochází

Ločidlo čertovo lejno, nebo také asa foetida, asa smrdutá, popřípadě ferula asanská (lat. Ferula assa-foetida) je mrkvovitá rostlina pocházející z hor a pouští Středního a Dálného východu. Původně rostla zejména v Afghánistán a Íránu, dnes i v Indii a Číně.

Ločidlo poznáte neomylně v syrovém stavu podle výrazné vůně a chuti. Zápach je nepříjemně siřičitý, chuť nahořklá, palčivá a štiplavá, barva pryskyřice, která vytéká z kořene, je navíc hnědá. Odtud je již patrná motivace názvu. Ovšem pokud se ločidlo uvaří, chuť dostane výrazně jemnější, nejvíce se podobá naší cibuli nebo pórku.

locidlo - Ločidlo čertovo lejno je zajímavé koření. Obsahuje zejména antioxidanty

Zdroj foto: cs.wikipedia.org

Co ločidlo obsahuje a jak se používá

Ločidlo obsahuje zejména antioxidanty, které zvyšují celkovou obranyschopnost organismu, dále pomáhá při špatném zažívání a nadýmání, je také jemným projímadlem, zvyšuje chuť k jídlu, pomáhá při epilepsii, zánětech horních cest dýchacích, chřipce, černém kašli, astmatu a zánětu průdušek, bolestem hlavy i nervových nemocech, zevně se používá k hojení ran.

Použití v kuchyni

Chcete-li si ločidlo přidávat do jídla, pak se hodí do všech pokrmů s kari, čalamád, čatní, zeleninových jídel i nakládané zeleniny, ale vhodné je také do rybích jídel. Traduje se, že je jednou z tajných součástí worchesterské omáčky. Jeho největší výhodou je to, že dokáže sloučit jinak vzájemně protichůdné chutě – například sladké a slané, či kyselé nebo kořenité.

 

TIP:

 
Bylinky a produkty z bylinek můžete zakoupit v eshopu ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

Zanechte komentář

Zavřít