cesnek kuchynsky

Odrůdy česneku vybírejte podle toho, kdy jej chcete sázet

Česnek v zásadě můžete sázet na podzim (v říjnu), a tyto druhy dostaly název ozimý česnek, nebo si můžete výsadbu nechat na jaro (2. polovina března), k čemuž ale potřebujete jarní odrůdy, kterých je ale méně.

Jarní odrůdy

Jako prvním se budeme věnovat jarním odrůdám. Ty vysazujte ve 2. polovině března, a to nejlépe na záhony na plném slunci. Meziřádkovou vzdálenost byste měli dodržovat 20 až 25 cm, stroužky pokládejte asi 8 až 10 cm od sebe a sázejte do hloubky 6 cm.

Japo II

Tento jarní česnek je asi nejznámější jarní odrůdou, která nahradila starší odrůdu Japo. Jedná se o jarní nepaličák, který má stroužky elipsovitého tvaru. Počet stroužků je velký a stroužky jsou středně velké.

Lumír

Tento poloraný jarní nepaličák má malé cibule s velkým množstvím malých až středních stroužků.

Matin

Poslední jarní odrůdou je Matin, který má větší cibule, větší počet středních až velkých proužků se žlutou dužninou.

cesnek - Odrůdy česneku vybírejte podle toho, kdy jej chcete sázet

Zdroj foto: pixabay

Ozimé odrůdy

Ozimé odrůdy vysazujeme v říjnu, vydrží dobře v půdě přes zimu, ale je lépe je předtím namořit.

Anton

Je odrůda nepaličáku se širokými listy. Cibule jsou středně velké, vnější suknice šedobílé s výraznými fialovými skvrnami. Stroužky jsou nepravidelně uspořádané, velké. Česnek netrpí virózami.

Bjetin

Ozimý česnek, který je vhodný pro nejranější sklizeň – sklízet jej můžete již během července. Stroužky jsou velké, nepravidelně uspořádané, suknice s lehkým nádechem do fialova. Jedná se o výnosnou odrůdu, která se i dobře skladuje – to ji činí vhodnou k pěstování jak pro menší zahrádkáře, tak pro velkopěstitele.

Blanin II

Tento ozimý paličák má středně velké cibule se středně velkými stroužky. Má střední výnosnost, ale velmi dobrou skladovatelnost. Sklízí se v posledním červencovém týdnu a je velmi odolný vůči houbovitým chorobám.

Jovan

Tento ozimý širokolistý paličák má střední až velké cibule se středními až velkými stroužky, nemívá vnitřní stroužky. Je to výnosná odrůda s výbornou skladovatelností.

Pro jarní i podzimní výsadbu

Benátčan

A kdybyste chtěli kvalitní česnek, který se hodí jak pro jarní, tak pro podzimní výsadbu, vsaďte na Benátčan. Je to nepaličák, který má ploše kulovité cibule. Jedná se o výnosnou odrůdu s dobrou skladovatelností – za vhodných podmínek vydrží až 24 měsíců!

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář