astra modra

Astry: To jsou poslední poslové podzimu

Ano, jakmile začnou vykvétat astry, můžete si být jistí, že nadchází podzim. Astry jsou ale krásní poslové tohoto období, a tak si jej zkuste vychutnat s nimi a jejich barvami.

Odkud pocházejí

Pocházejí původně z Evropy, Asie i Severní Ameriky.

Jak vypadají

Astry neboli hvězdice dorůstají výšky 20 až 70 cm podle kultivaru. I jejich květy jsou velmi proměnlivé, mohou být jednoduché, poloplné nebo plné (podobně jako chryzantémy). Barvy jsou od žluté, žlutozelené, růžové, červené, vínové, modré (Blue Moon, Duchesse Silvery Blue, Blaue Lagune), fialové a známe i zeleně kvetoucí kultivar Aster chinensis „Hulk“.

Jak vysévat

Astry vyséváme během března do skleníku nebo pařeniště. Semenáčky vysazujeme ven až po zmrzlých, půda by měla být teplá a prohřátá sluncem, protože ve studené a vlhké půdě mohou lehce onemocnět houbovitým onemocněním fuzariózou, která je bohužel pro astry zcela zničující. Pokud chcete astry vysévat přímo na záhon, pak začněte nejdříve koncem dubna.

astra 600x339 - Astry: To jsou poslední poslové podzimu

Zdroj foto: pixabay

Kam je vysazovat

Astrám svědčí teplé a slunné místo, propustná půda, která příliš nezadržuje vodu. Půda by měla být vyhnojena na podzim a ne čerstvě na jaře, to astrám neprospívá. Vyšší druhy dáme na místo, které je chráněné před větrem a pro jistotu přivážeme k opoře. Nízké druhy se hodí i do skalek.

Jak se v zahradě používají

Astry jsou trvalky, které v zahradě udělají parádu jak samostatně, tak s ostatními květinami. Vyniknou na skalce (menší druhy), ale i v záhoně s mixem trvalek – mohou se kombinovat s levandulí, jukou, santolinou nebo bělotrnem. Stejně krásně se budou vyjímat mezi okrasnými trávami.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář

5 × 1 =