corydalis

Léčivka dymnivka dutá je jedovatá

Dymnivka dutá: Poněkud zapomenutá léčivka má sice hezké jméno, ale veškeré její části jsou jedovaté. Díky obsahu alkaloidů se z ní dá vyrobit opiát.

Jak rostlina vypadá

Dymnivka dutá dorůstá výšky 15 až 30 cm. Má kulovitou hlízu, přímou lodyhu, střídavé listy, jako květenství má bohatý hrozen drobných kvítků růžové nebo nažloutle bílé barvy. Plodem jsou tobolky, které obsahují několik semen.

Odkud pochází

dymnivka - Léčivka dymnivka dutá je jedovatá

Zdroj foto: Dr. Erich W. Schreiner, CC BY-SA 3.0 <http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/>, via Wikimedia Commons

Dymnivka je doma v celé Evropě. Roste zejména v lesích, parcích, loukách, někdy v zahradách.

Jaké potřebuje stanoviště

Dymnivka dutá potřebuje humózní, vlhké půdy, ráda roste u potoků. Může mít slunné stanoviště, polostín i stín.

Léčivé účinky

Droga obsahuje alkaloidy, z nichž nejdůležitější je bulbokapnin, který se používá ke snižování krevního tlaku, působí na ústřední nervovou soustavu, dříve se používala u nervových a duševních chorob, dnes se z ní izolovaný alkaloid daří použít na Alzheimerovu chorobu.

Jak se sbírá

Sbírají se hlízy, a to v době vegetačního klidu – od podzimu do jara. Je potřeba je očistit a usušit. Neměly by se používat v lidovém léčitelství, ale pouze pod dohledem lékaře.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář