I když je původně námořníci považovali za jedovatá a do Evropy je přinesli pouze jako okrasnou rostlinu, patří dnes rajčata k nejoblíbenějším a nejchutnějším plodinám, které si na našich zahrádkách můžeme vypěstovat. Několik keříčků je takřka povinností, i kdyby jen pro mlsná vnoučata. A jak si zajistit u rajčat, aby nám tolik očekávanou úrodu opravdu nic nepokazilo?
Možných onemocnění nebo nedostatků ve výživě a dalších negativních jevů existuje mnoho. Pojďme se podívat na ty, které vás mohou ohrozit nejvíce. Článek vychází z nejčastějších potíží minulé sezóny. Pojďte se podívat, jestli v něm i vy najdete svůj problém, který vás tak trápil!
Kočičí tvář plody neohrozí, ale nevypadá dobře
Pokud zanedbáte výživu svých rostlinek, neposkytnete jim vhodné podmínky nebo se zkrátka sejdou nevhodné okolnosti, může vaši úrodu poskytnout tzv. abinóza. Tou nejznámější je deformace plodů, případně jejich nedostatečně vybarvení.
Kočičí tvář patří do první skupiny. Každý z nás, kdo někdy pěstoval velkoplodé odrůdy, se s touto potíží zcela jistě setkal. Plody bývají postiženy různě velkými, tenkými a nekrotickými jizvami, které začínají u stopky a často se táhnou napříč celým rajčetem až ke květní části. Může jít o jednu nebo i více deformací a velké jizvy zpravidla doplňují menší příčné, takže celá struktura vypadá trochu jako zip.
Důvodem není vaše pěstitelská chyba, ale srůst prašníků se semeníkem, což se stává v případě nedostatečného opylení. K němu dochází zejména během chladného počasí, kdy se k rostlinám jednoduše nedostane dostatek opylovačů. V příliš horkém počasí zase může dojít k zasychání blizen v květech, čemuž však může předejít vydatná zálivka. Jizvy nejsou nijak nebezpečné a rajčata bývají chutná, jen by zkrátka nevyhrála žádnou pěstitelskou výstavu.
Deficience vápníku se objevuje ve spodní části plodu
Trápí vaše rajčata černé skvrny na koncové části plodu? Pak máte co dočinění s další abinózou – deficiencí vápníku. Ta se projevuje černými až šedými skvrnami, jež za sucha zasychají a jsou vpadlé a tmavé. Samy o sobě nejsou nebezpečné, druhotně je však mohou pokrýt safprofytické houby a celý plod zničit.
Příčinou vašich potíží je nedostatek vápníku v půdě. Velmi často touto potíží trpí rajčata, pěstovaná v nádobách. Řešením je správné hnojení. Ideálním prostředkem jsou tekuté slepičince, a to jedenkrát za 10 dní. Kromě vápníku obsahují také draslík a fosfor, které napomáhající lepšímu vybarvení plodů.
Měli byste vědět: deficience vápníku může postihnout i papriky. U nich se projeví zčernáním celé špičky nebo tvorbou tmavých skvrn ve spodní části plodů. Skvrny jsou obvykle okrouhlé.
Když se plody špatně vybarví
A máme tu třetí obávanou abinózu. Zelený lem okolo stopky nebo tzv. žluté kapuce dokáží každému milovníkovi rajčat pěkně zamotat hlavu. Ale máme dobrou zprávu – jde o fyziologickou poruchu v dozrávání, nikoli nějaké závažné houbové onemocnění (věříme, že právě teď si velká část čtenářů hlasitě oddechla – byli jsme na tom také tak).
Na poruše vybarvování plodů se podílejí jak odrůdové vlastnosti, tak i intenzivní sluneční záření, jež vede k nepříjemnému přehřátí pletiva. Nepřekvapí tedy, že ho nejčastěji detekujeme u nejvýše postavených plodů, na okrajích řádků nebo u opravdu silně olistěných rostlin. U tzv. žluté kapuce lze ještě většinu obtíží vychytat správným skladováním (rajčata se sama dobarví). Zeleného límce se však už bohužel nezbavíte. Ale nebezpečný není, potenciálních škodlivin obsahuje jen velmi málo, takže rajčata můžete v klidu zkonzumovat.
Co to značí, když se rajčatům svinují listy?
Dobrou zprávou je, že ne vždy jde o známku počínající choroby. Svinování listů u rajčat může mít totiž hned několik mnohem banálnějších příčin:
Bezprostředně po silném vyštipování postranních výhonů začne rostlina rajčete tak trochu panikařit a chránit si ty zbylé. Obzvláště to dělají ty, které rostou velmi bujně. Do několika dnů se stav upraví sám od sebe.
Identická situace může nastat po radikálním zkrácení hlavního výhonu. Tehdy se rajče snaží své síly soustředit do dozrávání květů a plodů, takže trochu omezuje své aktivity na listové ploše.
Jde také o ochranu proti sluníčku, takže pěstujete-li rajčata na slunci, nemusíte se toho jevu bát. Neublíží jim.
Posledním viníkem může být i sucho. Rajčata vám signalizují, že potřebují zalít, i když jinak vypadají vcelku fit. Po zálivce se vše opět upraví. Rajče se tak chrání před příliš velkým výparem vody z listové plochy (stejně jako v předchozím případě). Ve stínu proto podobné potíže nehrozí.
Plíseň bramborová si na rajčatech dokáže smlsnout
Zpočátku se projevuje nenápadně, ale pokud zásah proti ní zanedbáte, se zlou se potážete. A nenechte se oklamat jejím názvem. Plíseň bramborová je pro rajčata snad ještě nebezpečnější než pro brambory. A jak se pozná? Podle šířících se skvrn na listech, stoncích a plodech. Dokáže se šířit opravdu rychle a i velké porosty jí dokáží padnout za oběť během několika dní.
Pomůže vám pouze včasný zásah ve chvíli, kdy je celý problém na počátku.
Co si ještě pamatovat při péči o rajčata
Abyste se vyhnuli stresování rostlin a jejich případnému poškození (které je vstupní branou pro infekce a choroby), zalévejte je vždy ohřátou vodou (stačí od sluníčka). Eliminujete tak rozdíl mezi teplotou půdy a vody, což rajčatům opravdu svědčí.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz