Ani během zimy byste neměli zapomenout na pokojové rostliny, ale tady více než kde jinde platí, že méně je někdy více.
Obecně o pokojovkách během zimy
Celkově můžeme říci, že pokojovky během zimy nepřihnojujeme, rozhodně nepřesazujeme, zaléváme jen několikrát za zimu, některé vydrží i téměř bez zálivky (kaktusy, tchýnin jazyk aj.). Pokojovky můžeme nechat přezimovat v mírně chladné místnosti, nebo i tam, kde se bydlí, ale v teplejších místnostech tedy zálivku přizpůsobíme tomu, jak vytápíme.
Pěstování mezi dvojitými skly
Patříte-li ke šťastlivcům, kteří mají ještě starý dům s dvojitými okny, můžete pokojovky, ale třeba i muškáty pěstovat mezi skly. Ovšem pokud je venku třeskutý mráz, mohly by zde pomrznout. Řešením je pootevřít vnitřní okno do místnosti, aby vzduch mezi skly nebyl ledový.
Hyacinty
Chcete-li mít i v lednu doma kvetoucí květiny, pořiďte si cibule hyacintů, které jsou už nakvetené. Nejlepší jsou ty z ověřených zahradnictví nebo pokud jste si je sami nechali projít obdobím chladu. Papírový sáček nechte na květu do té doby, než stvol dosáhne 10 cm, jinak bude stvol příliš nízký a květenství nebude mezi listy vidět.
Bramboříky
Aby vám bramboříky vydržely co nejdéle, je potřeba, aby měly světlé stanoviště a teplotu 12 až 15 °C. Když je zaléváte, dejte pozor, aby se voda nedostala mezi řapíky listů a květní stvoly, protože by vám bramboříky zahnívaly. Když dodržíte všechna výše uvedená pravidla, budou vám bramboříky kvést několik měsíců a postupně rozkvetou všechna poupata.
Kamélie
K dalším kvetoucím pokojovkám patří krásné kamélie. Je však potřeba, aby měla chladné stanoviště, abyste s ní nehýbali, když nasadí poupata, nesmí mít průvan, velké výkyvy teplot, nízkou vzdušnou vlhkost a nesmí jí nikdy zcela vyschnout substrát.
TIP: Kdyby se vám náhodou stalo, že vyschne substrát, dejte celý květináč do větší nádoby s vodou, aby voda sahala nad květináč. Tak se substrát zase provlhčí.
Hvězdník
Hvězdník (Hippeastrum) je rostlinka, která potřebuje přihnojit již během února. Protože se jedná o cibulovinu, stačí jí menší květináče, dostatek živin a substrát spíše neutrální nebo zásaditý. Přihnojování je možné pravidelně, přesazování jednou za 3 roky do jen o něco většího květináče.
Klívie
Aby klívie vykvetla během jara, je také potřeba začít ji přihnojovat a více zalévat. Jakmile na ní budou první poupata, přihnojujte každý týden roztokem 0,1% nebo; v případě, že klívie vyplnila svými kořeny celý květináč – pak roztokem 0,2 %. Po odkvetení doporučujeme přesadit do většího květináče.
Zvonek stejnolistý
Zvonek stejnolistý (Campanilla isophylla) se lidově jmenuje ženich a nevěsta, a to pro své květy, který mají dvě barvy – bílé jsou nevěsta a modré ženich. Většinou koncem února už mají staré rostliny holé výhony, které byste měli zkrátit na 10 cm, aby znovu obrazily. Postavte je potom na světlé místo.
TIP: Ze seřezaných konců rostlin si připravte řízky, které dejte zakořenit do květináče s pískem. Udržujte je vlhké v teplotě kolem 12 °C.
Gloxínie
Gloxínie mají hlízy, které by přes zimu měly být uskladněny na suchém místě. Koncem února je však můžete zasadit do květináčů, a to nejlépe do substrátu, který je složen listovky, rašeliny a písku v poměru 3:2:1. Na dně květináče umístěte drenážní vrstvu, která bude dobře odvádět přebytečnou zálivkovou vodu (písek, drobné oblázky). Po zasazení musí být vršek hlízy trochu vidět. Substrát udržujte mírně vlhký, dokud rostliny nezačnou rašit. Poté je dejte na světlé stanoviště, ale nikdy ne na přímé slunce (ani za oknem)!
Zdroje: www.wikipedia.org, www.katalog-rostlin.cz, Böhmig, F. – Peleška, S., 2000 rad pro zahrádkáře, Ottovo nakladatelství, Praha 2013
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz