dichondra

Dichondra místo trávníku. Nenáročná rostlinka

23.6.2021
3 592 Zobrazení

Dichondra je drobná půdopokryvná rostlinka původem z Ameriky, která se občas začíná pěstovat i u nás. Výhodou je rozhodně její nenáročnost a také to, že po ní můžete šlapat, ale nemusíte ji sekat jako trávník.

Jak rostlina vypadá

Dichondra je vytrvalá rostlina s drobnými pětičetnými květy, které mají zelenavě bílou barvu. Listy jsou rovněž drobné.

Jaké stanoviště zvolit

Pro dichondru zvolte slunné stanoviště, maximálně polostín. Rovněž dbejte na to, aby stanoviště bylo dostatečně vzdušné, protože dichondra může dorůst až 2 metrů délky a mohla by vespod trpět plísněmi. Má ráda středně silnou, ale pravidelnou zálivku, vhodné je i přihnojování – během vegetačního období tak jednou za 14 dní.

dichondra list 600x374 - Dichondra místo trávníku. Nenáročná rostlinka

Zdroj foto: T. J. Butler, CC0, via Wikimedia Commons

Choroby a škůdci

Dichondra, protože není naším původním druhem, zatím dobře odolává chorobám a škůdcům.

Množení

I dichondru si můžete namnožit, a to buď semeny, nebo z rostlinných řízků. Ze semen začínejte v únoru až březnu, semínka dejte mělko do propustného substrátu, který budete udržovat stále vlhký a semínka budete udržovat při teplotě kolem 25 °C. Rostlinky pak vysaďte ven po zmrzlých.

Rostlinné řízky vytvoříte ze stonků. Řízkovat můžete na jaře i na podzim. Řízky nařežte asi 15 cm dlouhé, můžete je vespod ošetřit stimulátorem a dát do dobře propustného substrátu do květináčů nebo truhlíků. Řízky udržujte při teplotách okolo 18 °C. Zakoření asi za měsíc. Pak je již můžete vysazovat ven a vydrží i nižší teploty, rozhodně však ne mrazíky – je proto nejlepší, když je také vysadíte až po zmrzlých. Pokud množíte řízky na podzim, můžete je také zasadit, dokud země není zmrzlá, ale doporučujeme je na zimu přikrýt chvojím.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář