Dluzicha krvava

Dlužicha – vysaďte si pestrobarevnou trvalku, která odolá i zimě

25.12.2018
11 170 Zobrazení

Její domovinou je Severní Amerika. Vysazením docílíte atraktivního osvěžení zahrady. Díky zemi svého původu je mrazuvzdorná. Dlužicha má velmi pestrou paletu odstínů.

Oblibě se těší tato půdopokryvná rostlina především díky svým listům, které mohou mít pouze jednu barvu nebo pestré zbarvení. Dlužicha dokáže překvapit nejen svými listy, ale i květenstvím. Z růžice listů vyrůstá dlouhý stonek, který nese drobné kvítky. Barvu mají od bílé, krémové, po červenou až tmavě růžovou. Stonek dorůstá výšky 30-50 cm. Barevný efekt se naplno projeví, pokud vysázíte rostlinky vícero barev. Menší a drobné druhy se dobře vyjímají ve skalkách nebo různých nádobách. Když po odkvětu rostlinu seříznete, znovu vám vykvete.

dluzicha - Dlužicha - vysaďte si pestrobarevnou trvalku, která odolá i zimě

Jak na pěstování

Stanoviště pro rostlinu vybírejte podle odrůdy. Nejvíce se dlužichám bude dařit v polostínu až stínu. Suché a slunečně stanoviště neublíží původním odrůdám ze skalnatých míst. Pomůckou nám může být zbarvení listů, světlým by slunce ublížilo a spálilo je, tmavším listům slunce prospívá a dokonce jim pomáhá v zabarvení, ve stínu by tyto odrůdy měly odstín zelené.

dluzicha 2 - Dlužicha - vysaďte si pestrobarevnou trvalku, která odolá i ziměPůda

Všeobecné lze říci, že dlužicha není vybíravá a poroste téměř v každé půdě, pokud ale chcete, aby opravdu krásně pestrobarevně kvetla, připravte jí ideální podmínky. Vhodná půda pro dlužichy je kyprá, dobře propustná, vlhká, bohatá na humus – to vyhovuje nejvíce pestrobarevným kultivarům.

Výsadbu proveďte mělce, ale kořeny musí být schované. Potom dostatečně zalijte. Pokud neprší, dopřejte jí zálivku. Rostlině prospívá přihnojování kompostem. V holomrazech je chraňte, ideálně mulčováním.

Množíme je dělením trsů, ale opatrně. Další možností je řízkování dužnatých stonků. Zhruba po 5-6 letech výsadbu omlaďte.

 

TIP:

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminkou dvou malých dětí, které také vyplňují téměř všechen můj volný čas. Můj hlavní obor je zdravotnictví, ve kterém jsem také vystudovala vysokou školu. Od toho se také odvíjí mé zájmy - zdravý životní styl, strava, pohyb a zajímám se o novinky z oblasti medicíny. Ráda kolem sebe tvořím pěkné prostředí, třeba květinami a rostlinami. Relaxem je pro mě četba knih a sport.

Zanechte komentář