rakytníkový olej

Vyrobte si léčivý rakytníkový olej. Obsahuje mnoho vitamínu C

26.12.2018
3 306 Zobrazení

Nasušili jste si na podzim spoustu plodů rakytníku, ale teď tak úplně netušíte, co si s nimi počít? Nenechte je bez užitku plesnivět ve spíži, vyrobte si místo toho zdraví prospěšný rakytníkový olej. Není to těžké a postačí vám k tomu ingredience, které najdete ve spíži.

Léčivé účinky rakytníku znali už staří Tibeťané. Ne nadarmo se mu říká “sibiřský zázrak” či “citroník severu.” Vysoký obsah vitamínu C se sušením nezničí, většina ho přejde právě do rakytníkového oleje. Oproti tomu, využíváte-li rakytník jako přísadu do čaje, jsou ztráty o něco vyšší.

Jak si vyrobit rakytníkový olej za pár minut

Sklenice z tmavého skla s dobře těsnícím víčkem – to je asi ta nejméně dostupná „ingredience,“ kterou pro tento recept potřebuje. Nám se osvědčila ta od olivového oleje, koneckonců, právě ten se v receptu používá. Ale vezmeme to od začátku.

Dvě nebo tři hrsti sušených plodů rakytníku rozdrťte v hmoždíři. Nasypte ho do sklenice, zalijte olivovým olejem a uložte do temna a chladu. Rakytníkový olej potřebuje ke svému vzniku čas, a to minimálně tři týdny. Po měsíci bude však úplně dokonalý.

Tehdy ho přeceďte přes jemné plátno, opět uskladněte v tmavé nádobě (brání oxidaci oleje vlivem slunečního světla) a používejte podle potřeby. Vnitřně se užívají tři lžičky rakytníkového oleje v průběhu dne, zevně pak podle potřeby.

rakytník - Vyrobte si léčivý rakytníkový olej. Obsahuje mnoho vitamínu CLéčíme se s rakytníkem

A jakými léčebnými účinky se může rakytník pochlubit?

  • snižuje bolest při poranění kůže
  • dodá tělu množství důležitých vitamínů (zejména C, E, K a vitamíny skupiny B)
  • pomáhá při problémech s trávením
  • zpomaluje vypadávání vlasů
  • užívá se při žaludečních vředech a nemocích tlustého střeva
  • podpoří léčbu kardiovaskulárních onemocnění
  • pomáhá předcházet také zánětu žil
  • užívá se při zánětu jícnu
  • uplatní se při léčbě zánětů horních cest dýchacích a hltanu
  • v gynekologii poslouží při zánětech a infekcích (jako výplach nebo obklad)

 

TIP:

Bylinky a produkty z bylinek můžete zakoupit v eshopu ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

 

Láskou ke květinám jsem oplývala už jako malá – to když jsem je s něžností, dvouletému děcku vlastní, vytahovala z květináčů a „vařila“ z nich večeři. Později moje první kapesné padlo na pokojový břečťan a z dětského pokojíčku se rychle stala neprostupná džungle. První nezdary byly pro mě motivací, abych se o nároky svých zelených svěřenců začala zajímat podrobněji. Zahradničení a pěstování okrasných i užitkových rostlin je dodnes mým velkým koníčkem, ke kterému se přirozeně přidalo i vaření a využívání léčivých vlastností (nejenom) tuzemských bylinek. Mou další velkou lásko je Asie, zejména pak Čína a Japonsko, takže pokud chcete vědět, jak se pěstují pivoňky, čím si předcházet bonsaje nebo kterak začlenit do zahrádky bambus, budu přesně váš člověk :)

Zanechte komentář

2 × five =