růže

Jak správně zasadit sazeničky růží

Růže – na rozdíl od mnoha dalších rostlin, keřů a stromů – je nejlépe vysazovat na jaře. Nijak to nezkracuje dobu jejich kvetení, protože i růže zasazená na jaře vám vykvete již v červnu v témže roce po nasázení. Podívejme se, jak správně sazeničky růží zasadit.

Nakupujeme sazenice

Na jaře koupené sazeničky jsou zdravé, většinou začínají rašit, a tak poznáte, že kupujete kvalitní rostlinu. Musí mít velký rozvětvený kořenový systém, který je obalen kořenovým balem a umístěn v kontejneru, nebo speciálním bioobalu. Volíme mezi stromkovými růžemi, pnoucími růžemi, nebo čajovými růžemi, a to podle našich preferencí a také podle možností, které nám dává naše zahrada.

keř růží - Jak správně zasadit sazeničky růží

Vybíráme stanoviště

Růže ke svému růstu potřebují písčito-hlinitou půdu, která je mírně kyselá, lehká a vzdušná. Růže potřebuje slunné stanoviště, avšak nepotřebuje slunce po celý den, takže snese i mírné zastínění během dne.

Sázíme

Jámu vyryjeme co největší. Pokud je podloží nepropustné, dáme na dno říční písek, nebo štěrk. Pak dáme hnojivo a část zeminy a stlačíme. Vložíme sazeničku, a to tak, aby místo štěpování bylo 5 cm pod povrchem země. Obsypeme kořenový systém a důkladně několikrát zalijeme. Zálivku opakujeme i v následujících dnech, dokud růže pořádně nezakoření.

Pečujeme o růže

O růže musíme pečovat po celý rok, aby se nám odměnily bohatým kvetením. Potřebují dostatečně zalévat, ve vegetačním období hnojit hnojivem určeným pro růže každých 14 dní, pravidelně odstřihávat odkvetlé květy a na podzim lehce sestřihnout a spodní část zasypat zeminou cca do výšky 10 cm. Na jaře potom snesou větší zásah řezem (kromě pnoucích druhů), aby opět vyrazily a bohatě vykvetly.

Zasaďte si na zahradě aspoň jednu růži, ať vám prosvětlí každý den, kdy se na ni podíváte.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, typy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář