Je čas sklidit úrodu, kterou jsme zaseli a pracně opečovávali celý rok. I když dýně nepatří zrovna k těm nejnáročnějším plodinám, jejich uskladnění už je trochu věda.
Kdy sklízet dýně
Můžeme je sklízet po celý podzim, zejména na potřebu. Pokud chceme, aby nám co nejdéle vydržely uskladněné, necháme sklizeň až na konec podzimu, ale před prvními mrazíky – sledujeme nejen předpověď, ale zejména teploměr.
Jak sklízet
To, že jsou zralé, poznáme zejména podle toho, že celá rostlinka už je suchá a zbývá jen plod – tedy oranžová (žlutá, žlutozelená) dýně. Tyto dýně opatrně odkroutíme/odřízneme ostrým nožem/odstřihneme zahradními nůžkami i se stopkami. Proč je důležitá stopka? Stopka zabraňuje vytvoření ranky, skrze níž by se do dýně dostala jakákoliv infekce, která by mohla zapříčinit zahnívání nebo plesnivění plodu.
Uskladnění je alfou a omegou úspěchu
Uložíme je do beden vedle sebe, ale tak, aby se nemačkaly. Nemáme-li dostatek beden, protože už jsme je použili na jablka, hrušky, brambory apod., mohou dýně ležet i jen tak vedle sebe na dřevěném nebo kamenném podkladu. Důležité je, aby se vzájemně nedotýkaly a mohl mezi nimi proudit vzduch. Tento vzduch musí být suchý a relativně teplý – dýně můžete skladovat při teplotě od cca + 10 °C až do pokojové teploty. Díky tomu, že mají silnou, tvrdou a vyzrálou slupky, se vám totiž nezkazí a nemohou vyschnout.
Jaké rozhodně neskladujeme
Neskladujeme natlučené, s odlomenou stopkou, nahnilé nebo napadené plísní. Všechny tyto dýně by nám akorát poškodily další úrodu. Natlučené nebo s odlomenou stopkou můžete spotřebovat ihned po utržení.
Kde je rozhodně neskladujeme
Určitě je neskladujeme venku – mráz by je poškodil, ani v lednici – vlhký vzduch v lednici by způsobil plesnivění dýní.
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz