tuberoza

Čím je výjimečná nocovka? Do jaké míry omámí svou vůní a zbaví stresu?

Rostlina, která zaujme svou opojnou sladce krémovou vůní, bývá nazývána též jako tuberóza či bělokvět. Již staří a moudří Aztékové rostlině přisuzovali magické schopnosti, kdy pouhé vdechnutí nezaměnitelné vůně působí na zmírnění stresu. Nocovka se pěstuje jako cibulovina.

Tuberóza získala český název nocovka proto, neboť se její květy otevírají pouze v noci. Rostlina s fascinující vůní a nejedním léčivým účinkem. Pro nocovky je ideální slunné až polostinné místo a hodí se pro pěstování v nádobě v interiéru i na zahradě.

Rostlina vyrůstá z hlízy, nejprve vyrostou trávovité listy a poté z jejich středu se vyvine vysoký stvol, jenž má nejčastěji bíle či růžově zbarvené květy. Po odkvetení je hlíza vyčerpaná natolik, že často trvá 2 až 3 roky, než se zregeneruje a je schopná znovu vykvést. Z tohoto důvodu se pro sklizeň květů k řezu používá cibule pouze jedinkrát.

nocovka - Čím je výjimečná nocovka? Do jaké míry omámí svou vůní a zbaví stresu?

Nocovka

Jak na zimování nocovky?

Pokud se rozhodneme pro pěstování v exteriéru, je nutné rostlině zajistit správné zazimování. Koncem září je nutné vyjmutí z půdy a přesazení do nádoby, kterou umístíme v interiéru. V tomto období také začneme snižovat zálivku.

Po odkvetení rostlinu dáme do místnosti, ve které se teplota bude pohybovat okolo 10 °C. Během zimy nezaléváme, aby se hlíza mohla dostatečně zatáhnout. Do čerstvé půdy či nového substrátu přemístíme v únoru nebo v březnu. Rostlině se lépe daří v půdě, která je bohatá na živiny, humus a též náležitou drenáž. Nocovku je možné vysadit na záhon až v půlce května. Nocovka kvete od srpna do září.

Zisk vonného oleje

Jižní Francie je proslulá v pěstování nocovky, neboť je to zejména kvůli parfemářské výrobě. Získání vonného oleje z rostliny je velmi náročné, nejen z tohoto důvodu se pěstuje nocovka ve Francii ve velkém množství. Jelikož olej nesnese vysokou teplotu, musí se tak louhovat v rozpouštědle. Pro zajímavost lze uvést, že například z 8 kilogramů květů se získá pouze 1 mililitr oleje! To je rovněž důvodem, proč se v parfémech objeví jen syntetická vůně.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Profilový obrázek

Nenapravitelný optimista, kterého od dětství fascinuje moc, kouzlo a síla psaného i mluveného slova. Mou vášní je četba knih, psaní, dlouhé procházky, pobyt v přírodě a rekreační běh. Nezapomenutelné jsou mé vzpomínky na letní prázdniny, které jsem jako dítě zcela dobrovolně a s chutí trávila pletím zahrady a veškerou péčí o ni. Ten skvostný pohled na mé vítězství v boji s plevelem byl nejsladší odměnou. Jako dospělák si nyní užívám nejen relax v podobě rýpání se v hlíně, ale v pěstování květin, vlastní zeleniny a především bylinek. Vše pak praktikuji ve svém kulinářském umění a testuji na své rodině a známých :-)

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

Zanechte komentář

Zavřít