geng shui

Rostliny v bytě podle feng-shui Vám pomohou dosáhnout harmonie

Harmonizovat si domov podle feng-shui není vůbec obtížné. Příjemné a uklidňující prostředí pomáhají z velké části vytvářet i pokojové květiny. A azalka se svými zakulacenými svěže zelenými listy a barevnými květy patří mezi ideální kandidáty.

Základní myšlenkou feng-shui je dosažení harmonie. Harmonie mezi světem, lidmi a předměty v něm. Kořeny tohoto učení najdeme v Číně. Místní obyvatelé věří, že nesoulad prostředí produkuje škodlivou energii, která negativně působí na věci okolo sebe. Podle těchto principů se prý lidé cítí hůře v místnosti s výraznými hranami trčícími do prostoru (nábytek) v kombinaci s příliš křiklavými barvami. Ne vše v uspořádání našich domů můžeme ovlivnit, jestliže s principy feng shui nepracujeme už při jejich výstavbě, jak je zvykem v orientu. Mnoho nedostatků lze ale úspěšně otupit použitím vhodných pokojových květin.

Azalka jako ženský princip

V harmonii feng shui se v sobě proplétají dva základní principy jin (nebo také ženský princip) a jang, princip mužský. Tvar a velikost rostlin ovlivňuje pozitivní energii čchi, která proudí celým světem. Cílem feng shui je udržet tuto kladně nabitou substanci v místnostech co nejdéle.

Rostliny jin

Řadí se sem všechny rostliny se zaoblenými listy keřovitého nebo popínavého vzhledu. Měkká hmota rostlin v sobě energii čchi na chvíli pozdrží a umožní jí intenzivněji působit na přítomné obyvatele. Mezi typické zástupce rostlin jin patří azalka, spolu s tlusticí (crassula), begónie, brambořík nebo africké fialky.

Využití najdou především v kuchyni a dětském pokoji, kde není třeba vykonávat činnosti s důrazem na maximální výkon nebo soustředění.

Rostliny jang

Mužský princip vyhledává spíše květiny s listy výrazných tvarů a rovného, přímého vzrůstu. Mohou být i opatřené trny. Tyto rostliny dovolují lépe využívat tvořivý potenciál čchi. Oblíbenou rostlinou jang je například zelenec, dracéna, chřest, kaktusy nebo citrusy.

Hodí se pro místnosti, kde převládá mužský energický prvek, typicky pracovna, kancelář nebo obývací pokoj. Pokud svobodná žena hledá vhodného partnera, umístí si do hlavní chodbu domu právě rostlinu jang.

Co dokáže azalka

Azalka je doporučována všem, kteří potřebují zvýšit sebevědomí. Často to bývají ženy, které se po rodičovské dovolené chystají nastoupit do práce nebo lidé začínající s podnikáním. Zvláště v Japonsku je v tomto směru azalka tradičním dárkem.

Sytě zelené listy azalek přinášejí do bytu energii zdraví a regenerace. Bíle kvetoucí odrůdy jsou vhodné především pro tvůrčí profese a všude tam, kde je při práci potřeba přesnost. Červené a růžové azalky přinášejí radost a vzrušení, žluté a oranžové radost a hřejivý pocit domácí pohody. Fialová barva, v sobě mísí červenou (ženský princip) a modrou ( mužský princip), působí tedy značně kontroverzně. Jejím hlavním přínosem je schopnost uklidnění. Pomáhá také těm, kteří hledají svou duchovní cestu.

Listy azalky navíc ochotně odstraňují ze vzduchu škodlivé látky, například benzen. Své využití proto najde i v ložnici, kde se často přítomnost květin nedoporučuje. Barva květenství by měla být jemná, v pastelových tónech. Výrazné květy by mohly narušit proudění energie jin.

 

TIP:

 
Zahradní nábytek, altány a mnoho dalšího můžete zakoupit ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Láskou ke květinám jsem oplývala už jako malá – to když jsem je s něžností, dvouletému děcku vlastní, vytahovala z květináčů a „vařila“ z nich večeři. Později moje první kapesné padlo na pokojový břečťan a z dětského pokojíčku se rychle stala neprostupná džungle. První nezdary byly pro mě motivací, abych se o nároky svých zelených svěřenců začala zajímat podrobněji. Zahradničení a pěstování okrasných i užitkových rostlin je dodnes mým velkým koníčkem, ke kterému se přirozeně přidalo i vaření a využívání léčivých vlastností (nejenom) tuzemských bylinek. Mou další velkou lásko je Asie, zejména pak Čína a Japonsko, takže pokud chcete vědět, jak se pěstují pivoňky, čím si předcházet bonsaje nebo kterak začlenit do zahrádky bambus, budu přesně váš člověk :)

Zanechte komentář

Zavřít