Lidově se jí říká plesnivec a původně pochází z vyšších poloh Karpat, Alp a Pyrenejí. Nejvíce jí svědčí polohy 500 až 5 000 m.n.m., ale dařit se jí bude i jako zahradní rostlině.
Poznáte ji snadno podle bílých jakoby chlupatých květů. Protěž alpská (Leontopidium alpinum) dorůstá nejvýše 30 centimetrů a svou krásou vás může těšit poměrně dlouho – klidně celé léto. Květy jsou velmi odolné, bohužel však nevoní.
Sluníčko jí svědčí
Nejlépe se protěži bude dařit na světlém slunném stanovišti s propustnou vápenitou nebo jen mírně kyselou půdou. Poroste na záhonku i v květináči. Vyžaduje však pravidelnou zálivku v suchém období a příležitostné hnojení. Na jednom místě díky dobré péči vydrží mnoho let. Snadno se množí semeny, ale zakoupit ji lze i v běžném zahradnictví.
V zahradnictví najdete také různé kultivary této rostliny, jež jsou stejně nenáročné jako protěž alpská, ale mohou vás potěšit velkými nebo barevně odlišnými květy. Mezi ty nejlepší a nejvhodnější pro naše zahrady patří rozhodně:
- protěž Kalocefalova (Leontopidium calocephalum)
- protěž himalájská (Leontopidium himalayanum)
- protěž Soulieova (Leontopidium souliei)
Protěž alpská vás potěší i během zimy jako skvělá součást suché vazby
Atraktivní květy protěže lze bez obtíží i sušit. Květy je nutné sklízet plně rozkvetlé a to nejlépe v poledne za plného slunce. Poté se umístí v malých svazečcích na suché a dobře větrané místo. Nutné je však omezit přístup světla, jinak suché rostliny vyblednou!
Jakmile jsou dokonale suché, což lze snadno ověřit tím, že suchý lístek rozemnete mezi prsty, kde by se měl snadno bez odporu rozpadnout na prach, můžete květy protěže použít jako zajímavou součást suché vazby. Slušet jí to bude zejména ve spojení s travinami, ale fantazii se v zásadě meze nekladou.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz