Ficus ginseng: Milujete krásou miniaturních stromků v japonském stylu, ale na jejich pěstování si tak úplně netroufáte? Nevadí. Ukážeme vám rostlinu, která jako bonsaj roste skoro sama a přitom pro její úspěšné pěstování nebudete potřebovat skoro nic.
Možná vás to překvapí, ale ve hře je trochu jiný druh fíkusu, než pěstujeme běžně. Jde o ficus ginseng, který nás v květinářství zaujme svým jedinečným vzhledem už na první pohled.
Jiný název – stejná rostlina
Správně je jmenuje Ficus microcarpa, a říká se mu také čínský banyán, malajský banyán, indický vavřín nebo také gajumaru. Samozřejmě však patří do rodiny fíkovníků Moraceae. Volně roste v Asii nebo třeba v Austrálii, a to spíše v suchých oblastech. Jako první ho v roce 1782 popsal Carl Linné mladší.
Neznámý bratříček oblíbeného benjamínka
Zatímco ficus benjamina se v našich bytech vyskytuje zcela běžně jako rostlina štěstí a leckdy dokonce i jako oblíbený svatební dar, ficus ginseng znají většinou jen botaničtí nadšenci. A to i přes to, že se v poslední době začíná objevovat v obchodech stále častěji. Ale vůbec se ho nemusíte bát. Nároky na pěstování mají totiž všechny fíkusy velmi podobné.
Bude se mu dařit na světle i v polostínu
V první řadě prakticky nezáleží na tom, kam ho doma postavíte. Krom plného stínu se mu totiž bude líbit kdekoliv. Jediné, co ho mohlo trochu rozhodit, je ostré jarní sluníčko. Snadno by mu totiž popálilo listy. Takže pokud fíkus pěstujete u jižního okna, nezapomeňte ho v úvodní fázi vegetačního období trochu přistínit. Pro jistotu
Ovšem správné stanoviště je důležité vybrat i z jiného důvodu. Existuje totiž věc, na kterou jsou všechny fíkusy velmi náchylné – a tou je průvan. Studená chodba s chladnějším vzduchem jim nevadí, ale budou-li stát blízko špatně těsnících dveří nebo okna, dokáže je to velmi rychle zničit.
A jak je to vlastně s teplotním minimem? Pamatujte si, že ani v době vegetačního klidu nesnesou nižší teplotu než -14 °C. Takže se zimováním v chladných místnostech to raději nepřehánějte. Naopak vysoké teploty nijak omezeny nejsou – byť nechávat fíkusy například v zimní zahradě, která se v létě změní na tropický skleník, není úplně dobrý nápad.
Ficus ginseng je třeba zalévat méně, než jeho známější bratříčky
Pokud už doma nějaký fíkus máte, nejspíš má rovněž pověst „nenasytného žíznivce.“ Ale pozor, Ficus microcarpa takto náročný rozhodně není. Aby ne, když jeho původní domovinou jsou sušší oblasti Asie a Austrálie. Při nadbytku zálivky nejdřív opadává, poté hyne.
A jak ho správně zalévat? Až ve chvíli, kdy je zemina v jeho květináči téměř zcela suchá. A vždy si vezměte k ruce odstátou vodu, nikdy nepoužívejte tu čerstvou studenou z kohoutku. Teplotní šok totiž pokojovým rostlinám rozhodně nesvědčí, a ani Ficus ginseng alias Ficus microcarpa není výjimkou.
Pozor si dejte na hnojení – je potřeba i v zimě
Také máte od jiných květin zažito, že v zimě zkrátka živiny nepotřebují? Pak byste měli vědět, že Ficus ginseng je na tom jinak. Dostatek živin rozhodne o jeho perfektním růstu. A pokud mu je během zimy odepřete, nebude mít na jaře dost sil k další regeneraci
A v jakém schématu tedy hnojit? Vezměte si k ruce obyčejné tekuté hnojivo pro pokojové rostliny. V zimě hnojte jedenkrát za měsíc, od jara pak dvakrát měsíčně Zhruba v červenci pak do substrátu zapracujete i přiměřené množství hnojivových granulí. A s hnojením tekutými prostředky pokračujte dál.
Náš tip: nikdy nepoužívejte hnojivo, určené k aplikaci na listy U tohoto druhu fíkusu po něm totiž nadměrně rostou a jako celek pak rostlina vůbec nevypadá dobře.
Jak je to s vhodným substrátem a přesazováním
Zbývá nám ještě jeden důležitý bod – správný výběr zeminy. Existují samozřejmě substráty, určené přímo pro pěstovávání bonsají. Ovšem Ficus ginseng je tak nenáročný, že se bez těchto drahých prostředků zaručeně obejde. Místo toho si doma připravte vlastní substrát. A jak na to? Smíchejte jeden díl běžné zeminy pro pokojové rostliny se dvěma díly kvalitní rašeliny. Směs pak odlehčete ještě štěrkem nebo antukou a můžete fíkus směle sázet. Jen pozor – nikdy ho nesázejte hlouběji, než jak tomu bylo v původním květináči.
A jak často přesazovat? Mladé rostliny každý druhý rok nebo vždy, když začnou kořeny prorůstat odtokovými otvory v květináči. Starší rostliny, které co do velikosti přesáhnou půl metru, už postačí přesazovat pouze ve chvíli, kdy jejich současná velikost květináče přestane stačit.
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz