Hložinky: Hloh je krásný keř nebo strom, který bývá na podzim obsypán červenými plody – hložinkami. Je to samozřejmě například potrava pro ptáky nebo také pěkná ozdoba ve vaší zahradě a můžete je využít i do podzimních věnců a dekorací. Věděli jste ale, že si z nich můžete i něco dobrého uvařit?
Co jsou to vlastně hložinky
Hložinky jsou plody hlohu, což je stálezelený keř nebo malý strom z rodu Crataegus, člen rostlinné čeledi růžovitých (Rosaceae). Hloh je známý svými drobnými, kulatými a červenými plody, které jsou často používány v kulinářských receptech a bylinných čajích, a to pro své léčivé vlastnosti.
Jak můžete využít hložinky
Bylinný čaj
Sušené plody hlohu můžete použít k přípravě bylinného čaje. Hlohový čaj je oblíbený pro své blahodárné účinky na kardiovaskulární systém. Má pověst povzbuzovače pro zdraví srdce a krevní tlak, resp. působí na jeho snižování. Čaj si připravíte jednoduše tak, že hrst čerstvých nebo sušených hložinek zalijete asi 300 ml vroucí vody a necháte 15 minut stát. Potom přecedíte a pijete teplé nebo vlažné 2x až 3x denně po šálcích. Měli byste si po 14 dnech udělat pauzu a pak můžete kúru zopakovat.
Kulinářské recepty
Plody hlohu mohou být však také přidávány do různých kulinářských receptů. Můžete si vyrobitdžem, marmeládu, kompot, nebo je použít jako přísadu do koláčů či pečiva. Jejich sladká chuť a lehké jablkové aroma dodávají pokrmům zajímavou chuťovou nuanci.
Marmeláda
Marmeláda z hložinek je tak lahodná právě proto, ževyužívá jejich sladké chuti a aromatu. Následující recept je jedním z těch snadnějších, jak si tuto pochoutku uvařit.
Co budete potřebovat
- 500 gramů hložinek (můžete kombinovat i s jiným ovocem – jablka, hrušky, jahody),
- 500 gramů cukru,
- 1 citron,
- 1 sklenice vody (přibližně 250 ml).
Jak postupovat
Nejprve omyjte hložinky pod tekoucí vodou a odstraňte všechny nežádoucí části, jako jsou stonky a listy. Větvičky mohou být poněkud trnité, takže pracujte opatrně. Potom dejte hložinky do hrnce a zalijte je vodou. Přiveďte k varu a nechte vařit po dobu 10–15 minut, dokud hložinky nezměknou. Jakmilejsou hložinky měkké, přidejte cukr a šťávu z jednoho citronu. Dobře promíchejte. Směs vařte na středním ohni a stále míchejte, dokud se cukr úplně nerozpustí a směs začne houstnout. To by mělo trvat přibližně 20 minut. Marmeláda by měla získat hustou konzistenci.Pro kontrolu konzistence marmelády můžete použít starý osvědčený způsob: kápnutí malé kapky marmelády na studený talíř. Pokud kapka ztuhne a tvořítzv. gelovou texturu, je marmeláda hotová. Pokud ne, vařte ji ještě chvíli a test zopakujte.Hotovou, ještě horkou marmeládu nalijte do sterilizovaných sklenic. Chvíli je dejte dnem vzhůru a poté obraťte zpět. Zakryjte je a nechte marmeládu vychladnout.
Jak marmeládu uchovávat a servírovat
Sklenice s hlohovou marmeládou uložte na chladném a suchém místě. Marmeláda by měla být spotřebována do několika měsíců, maximálně do roka. Příští rok si zase připravíte novou. Tímto způsobem připravenou domácí hlohovou marmeládu můžete využít na tousty, palačinky, nebo jako přísadu do dezertů a dalších sladkých pokrmů.
Hložinky jsou i v doplňcích stravy
Nechce se vám do přírody na hložinky ani vařit, nevadí. Hložinky, resp. výtažek z nich se přidává do doplňků stravy, jako jsou různé kapsle nebo extrakty. Tyto doplňky můžete používat na podporu zdraví svého srdce. Jsou odzkoušené lékaři i lékárníky, ale přesto se raději poraďte s nějakým odborníkem, protože váš zdravotní stav může být specifický nebo by mohlo dojít ke kontraindikaci s jinými léky, které užíváte.
Zdroje: www.wikipedia.org, www.pixabay.com, www.bylinkyprovsechny.cz
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz