konference hruska

Které hrušně jsou nejvhodnější na menší zahradu

Kdo by nechtěl mít na zahradě hrušeň. Sladké plody sklízené na přelomu léta a podzimu jsou dobré čerstvé, dají se z nich dělat marmelády, kompoty, můžete je usušit i na křížaly jako jablka nebo z nich nechat vypálit hruškovici. Jaké druhy hrušní jsou ale vhodné i na malou zahradu?

Speciálně vyšlechtěné

Některé hrušně jsou opravdu speciálně vyšlechtěné tak, aby nedorůstaly velkých výšek, maximálně 4 metry, a hodily se tak na malou zahradu. Ovšem pozor – většina hrušní také potřebuje opylovače – jinou nebo stejnou odrůdu hrušně k sobě.

konference hrusen - Které hrušně jsou nejvhodnější na menší zahradu

Zdroj foto: manfred.sause@volloeko.de, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons  Konference

Podzimní hrušeň Konference

Tato hrušeň plně uspokojí vaše nároky. Byla vyšlechtěna v Anglii, dorůstá 4 metrů výšky, ale roste pomalu. Koruna je rozložitá a velmi zahušťuje, což vyžaduje letní řez (je lepší poradit se s odborníkem, alespoň poprvé). Jinak je ale odrůda vhodná do všech oblastí a snese jakoukoliv půdu. Je odolná vůči všem houbovitým chorobám, které mohou hrušně napadnout, snáší nízké teploty, plody netrpí strupovitostí. Vhodným opylovačem je Williamsova nebo Clappova. A co plody? Plody jsou asi středně velké, protáhlé a zelené. Jejich dužina je bílá a šťavnatá. Plodí brzy po vysazení – počítejte asi 3 až 4 roky. Plody se sklízejí v září. Dá se dobře skladovat po dobu asi 1 měsíce. Vhodná je k přímé konzumaci i k dalšímu zpracování.

hrusen karina - Které hrušně jsou nejvhodnější na menší zahradu

Zdroj foto: Javier martin, Public domain, via Wikimedia Commons    Karina

Podzimní hrušeň Karina

Z výše jmenované a Williamsovy hrušně byla v Čechách vyšlechtěna Karina. Tato hrušeň je opět podzimní, středně vysoká, roste pomalu. Hodí se však jen do teplých a středních poloh, ve vyšších polohách totiž nesnese nízké teploty a mrazy. Je rovněž odolná proti strupovitosti. Není náročná na prořezávání, koruna nezahušťuje. Vhodnými opylovači jsou Bohemika, Konference nebo Morava. Plody jsou menší a mohou být lehce nesouměrné. Slupka je zelenožlutá, může být překrytá červenou. Dužina je žlutá, sladká a aromatická. Plody se sklízejí ke konci září, skladovatelné jsou dobře až do listopadu. Je vhodná pro přímou konzumaci i pro další zpracování.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář