chmelnik

Chmelník zlatý: Pokojovka s dekorativními zlatými klásky

Se svým názvem může evokovat surovinu pro výrobu zlatavého moku, s pivem však nemá nic společného. Chmelník je vytrvalá rostlina, uvádí se dokonce dlouhověká, která je ozdobná svými výrazně žlutými klásky.

Chmelník zlatý (Pachystachys lutea) je vytrvalý keřík, který dorůstá do výšky přibližně půl metru. Na stoncích vyrůstají vejčité listy, které jsou velké až 10 cm, vykreslené výraznou žilnatinou. Rostlina je však hlavně dekorativní svými žlutými klásky, které na první pohled připomínají šišky. Klásky jsou tvořeny listeny zlato-žlutého zabarvení. Květy jsou bílé jazýčky, které z listenů vykvétají, ty nemají příliš dlouhou trvanlivost a brzy opadávají. Žluté listeny na rostlině zůstávají podstatně déle. Domovinou chmelníku je Peru a Mexiko. U nás se pěstuje jako pokojovka.

chmelnik zlatý - Chmelník zlatý: Pokojovka s dekorativními zlatými klásky

Jak chmelník pěstovat

I když je rostlina exotického vzhledu, nevyžaduje zvláštní péči, řadí se spíše k běžným pokojovkám. Umístěte ji na světlé nebo mírně zastíněné místo, ve stínu by příliš neprospívala. Rostlina není mrazuvzdorná, proto by teplota v místnosti neměla v zimě klesnout pod 130 C. Jinak postačí běžná pokojová teplota. Zálivku dopřávejte přiměřenou, zalévejte tak, aby substrát byl na dotek neustále vlhký. Nenechte chmelník vyschnout, rostlině by začaly záhy opadávat listy a uhynula by. V létě dopřávejte rostlině více zálivky a roste listy. Chmelníku se nedaří na příliš tmavém a chladném místě, málo potom kvete.

Hnojit chmelník postačí každých 14 dní běžnými hnojivy, v období od jara do zimy. Většinou kvete od března do prosince.

Přesazování

Rostlinu je vhodné každoročně přesazovat, substrát jí svědčí rašelinový a dobře propustný. Přesazuje se mimo období kvetení. Chmelník je dlouhověký, po několika letech však může mít neupravený vzhled, proto je dobré namnožit si nové rostlinky z vrcholových řízků.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

 

Jsem maminkou dvou malých dětí, které také vyplňují téměř všechen můj volný čas. Můj hlavní obor je zdravotnictví, ve kterém jsem také vystudovala vysokou školu. Od toho se také odvíjí mé zájmy - zdravý životní styl, strava, pohyb a zajímám se o novinky z oblasti medicíny. Ráda kolem sebe tvořím pěkné prostředí, třeba květinami a rostlinami. Relaxem je pro mě četba knih a sport.

Zanechte komentář

Zavřít