flowers

Nedaří se vám pěstovat ananasovník? Možná děláte tyto chyby

Ananasovník patří k překrásným pokojovým rostlinám, které vám budou dělat společnost po několik let. Plodů se sice dočkáte jen mimořádně, avšak dekorativnost listů zdaleka předčí vaše očekávání, zejména máte-li odrůdu se žíhanými listy. Někdy se však stane, že ananasovník neprospívá tak, jak byste si přáli? Co je toho příčinou?

Pomalý růst a žádné květy

Jestliže ananasovník roste příliš pomalu a vůbec netvoří květy, nejčastější příčinou je nedostatečná výživa. Zkuste rostlinu přesadit anebo pravidelně přihnojovat tekutým hnojivem na broméliovité rostliny, ke kterým ananasovník patří.

Stáčejí se mu listy

Pokud se rostlině stáčejí listy, znamená to, že je pěstována v příliš suchém a teplém prostředí. Rostlinu buď přendejte na chladnější místo, anebo ji častěji zalévejte a roste listy.

Listy jsou světlé nebo špatně vybarvené

Ananasovník pravděpodobně roste na příliš tmavém místě. Přeneste jej do polostínu nebo na místo s rozptýleným světlem. Pozor: nikdy jej nedávejte z tmavého kouta ihned na přímé slunce, listy by byly spálené.

ananas - Nedaří se vám pěstovat ananasovník? Možná děláte tyto chyby

Spodní listy usychají a stáčejí se

V tomto případě je pravděpodobně ananasovník pěstován v průvanu. Přeneste jej na chráněné místo.

Konečky listů schnou a hnědnou

Jestliže zasychají a hnědnou konečky listů, je na vině pravděpodobně příliš suchý vzduch. Začněte rostlinu pravidelně rosit, popř. ji jednou za čas osprchujte (pokud to její velikost dovolí). Můžete také v blízkosti umístit zdroj vody (odpařovač, akvárium). Uschlé konečky listů ustřihněte ostrými nůžkami – nezapomeňte při tom na rukavice, neboť byste se mohli poranit o zubaté ostny po stranách listů.

U ananasovníku se vyskytla hniloba – nejčastěji u báze rostliny

Jestliže si všimnete hniloby u báze rostliny, znamená to, že je na ananasovník příliš vlhko a chladno. Přeneste jej na teplejší místo s dostatečným prouděním vzduchu (ne průvan) a nechte jej vysychat. Musíte však zasáhnout včas, protože pokročilejší hniloba způsobí uhynutí celé rostliny.

Listy skvrnitě žloutnou a na spodní straně listů i stonku je vidět hnědý šupinatý hmyz

V tomto případě vám ananasovník napadl škůdce – červec. Ananasovník můžete zachránit, jestliže červce důkladně zklikvidujete. Můžete postupovat dvojí způsobem. Buď mechanicky odstraňujete hmyz hadříkem namočeným do denaturovaného lihu, anebo použijete vhodný systémový insekticid (Vulcan, Biool, Mospilan).

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář

5 × 5 =