bez cerveny

Znáte bez červený? Jak ho lze využít v kuchyni

Bez červený je vlastně příbuzný bezu černému, ačkoliv oproti němu má pár základních rozdílů: Na první pohled poznáte červené plody, dále pak bělozelené květy a i listy jsou užší než u bezu černého.

Odkud pochází

Bez červený, někdy také bez hroznatý (Sambucus racemosa) je původem ze Skandinávie, avšak je zdomácnělý v celé Evropě i ve velké části Asie. Roste planě v lesích, křovinách, na stráních, pasekách i na skalnatých svazích.

Jak vypadá

Jedná se o keř či strom, který dorůstá až 4 metrů výšky. Kvete během dubna a května nazelenalými květy, které pěkně voní a během pozdního léta a podzimu se mění v červené až šarlatově rudé peckovice – za určitých podmínek jsou jedlé.

kvet bezu cerveneho - Znáte bez červený? Jak ho lze využít v kuchyni

Zdroj foto: cs.wikipedia.org

Jak bez využít v kuchyni

Květy tohoto bezu se nesbírají jako květy bezu černého. Avšak odedávna se využívají červené plody. Syrové však vyvolávají nevolnost, průjem a zvracení – kdysi byly používány jako projímadlo. Jestliže však plody povaříte, jedovatý amygdalin se téměř odstraní, takže se dají dále zpracovávat na šťávu nebo i marmeládu. V obou případech je potřeba odstranit semínka, nejlépe přecezením před plátýnko nebo hustý cedník.

Dá se pěstovat v zahradě?

Původní planý bez červený byste sice mohli pěstovat v zahradě, protože přiláká ptáky na své bobule, hodí se však spíš do parků, remízků a na podrostové patro různých dělicích pásů (u dálnice apod.) Možná byste však mohli sáhnout po některém z vyšlechtěných kultivarů, které mají zajímavé vlastnosti:

  • Sambucus racemosa „Goldenlocks“ má žluté listy, dorůstá 1,5 metru výšky, roste pomalu, ale zato velmi hustě.
  • Sambucus racemosa„Plumosa Aurea“ dorůstá 1–3 metrů, má žluté až světle zelené listy, které připomínají listy kapradiny, zřídka kvete, ale zato je mrazuvzdorný až do -34 °C.
  • Sambucus racemosa „Sutherland Gold“ dorůstá 1,5–2,5 metru, kvete menšími květy, listy má žluté a nové výhony mívají růžový okraj, je plně mrazuvzdorný.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

Zanechte komentář

Zavřít