bodláci

Jak je to s bodláky? Podlehněte jejich kráse a využijte je

Když položíme otázku, jestli máte rádi bodláky, tak zřejmě odpovíte, že ne. Možná je to škoda. Stačí vědět, že nejde pouze o otravný plevel na zahradě, ale rovněž léčivé a okrasné rostliny, které lze mnohostranně využít. A nutno podotknout, že se nabízí velmi zajímavé možnosti. Věřte, že bodláky mají své kouzlo a nejsou jen nepřítelem na zahradě.

Rostliny výjimečného vzhledu

Rozhodně jsou nepřehlédnutelné, jejich zbarvení dodává neotřelý půvab. Charakteristická je jejich odolnost, nenáročnost. Ideální jsou nejen do suchomilných seskupení. Předností okrasných bodláků je, že jsou dekorativní na podzim i v zimě.

Nenáročné rostliny, které lze efektivně využít

Pokud se stále domníváte, že se jedná o obyčejný plevel, přesvědčíme vás, že tomu tak nemusí být. Bodlák lze vidět jako krásnou, léčivou a velice vděčnou rostlinu. Však jako jedna z mála snese přímé slunce a nečiní problém být dlouhou dobu bez vláhy. I takřka bez péče vám nabídne rostlina další využití. Však bodláky jsou nenáročné a exoticky působící. Jsou krásné nejen ve váze.

bodlák - Jak je to s bodláky? Podlehněte jejich kráse a využijte je

Jak využít bodláky?

Dát je můžete samotné do vázy, kde působí impozantně i bez spojení s jinými rostlinami, neboť jsou zkrátka výjimečnou rostlinou svým tvarem. Můžete si také z nich vyrobit věnec. Tento věnec z bodláčí lze umístit na dveře či kamkoliv, bude působí svěže po dlouhou dobu a je originální.

Jsou druhy bodláků, které léčí a mají blahodárné účinky na lidské tělo. Například maralí kořen je považován za elixír mládí. Jedná se o vytrvalou bylinu, kterou lze pěstovat i u nás. Pohledná rostlina, která je ocenitelná především pro své účinky, neboť působí proti stresu, únavě a celkově posiluje organismus. Rostlina je podobná chrpám. Plodem jsou nažky.

Další velkou známou je ostropestřec, který léčí játra. Jde o dvouletou rostlinu mající hluboce laločnaté ostnité listy, které jsou sytě zelené a mají bohaté bílé mramorování. Na přímých lodyhách se tvoří bodlákovité úbory purpurových květů, které vykvétají na konci léta. Semeno i se slupkou se používá právě na regeneraci a na povzbuzení jater.

Zřejmě nejznámějším a také největším bodlákem je lopuch. Je zcela vytrvalým plevelem, ale může být zázračný svými účinky nejen pro diabetiky. Kořen lopuchu obsahuje látky, které podporují funkci slinivky břišní a ta produkci inzulinu ovlivňuje procesem štěpení cukrů. Kořen i listy lopuchu v sobě ukrývají vitamín C, hořčiny, silice a glykosidy. V Japonsku je lopuch považován za význačnou zeleninu. Ke konzumaci slouží mladý kořen, který se tepelně upravuje vařením, smažením či pečením. Sušený lze použít do čajů. Nejlépe chutná a nejvyšší účinek má v čerstvém stavu, kdy chuťově připomíná mandle. Kořen můžeme nastrouhat či nakrájet na chleba s máslem nebo přidat do čerstvého zeleninového salátu.

 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

 

Nenapravitelný optimista, kterého od dětství fascinuje moc, kouzlo a síla psaného i mluveného slova. Mou vášní je četba knih, psaní, dlouhé procházky, pobyt v přírodě a rekreační běh. Nezapomenutelné jsou mé vzpomínky na letní prázdniny, které jsem jako dítě zcela dobrovolně a s chutí trávila pletím zahrady a veškerou péčí o ni. Ten skvostný pohled na mé vítězství v boji s plevelem byl nejsladší odměnou. Jako dospělák si nyní užívám nejen relax v podobě rýpání se v hlíně, ale v pěstování květin, vlastní zeleniny a především bylinek. Vše pak praktikuji ve svém kulinářském umění a testuji na své rodině a známých :-)

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

Zanechte komentář

Zavřít