bob rostlina

Jak pěstovat a sklízet bob?

Jedná se o významnou zemědělskou plodinu, která zažívá jistý návrat na záhoncích u nás a to díky vysokému obsahu bílkovin, aminokyselin a dopaminu, které mají velmi pozitivní vliv na naše zdraví. Bob je pozapomenutou zeleninou, která má značný výnos a rozmanité využití. Možná o ní dokonce slyšíte prvně. Rozhodně stojí tuto zeleninu vyzkoušet na své zahradě i v kuchyni.

Výsev a výsadba se provádí brzy zjara

Jednoletá rostlina s mohutnou vzpřímenou lodyhou dorůstající do výšky 100 cm snese bez problémů i nižší teploty. Přežívá i u teplot -4 °C. Bob lze pěstovat i v malé zahrádce. Na rozdíl například od fazolí nejsou překážkou nižší teploty, proto je vhodné začít s výsevem či výsadbou co nejdříve, ideálně v březnu. Nicméně bob můžete vysévat od začátku března do května.

bob plody 600x389 - Jak pěstovat a sklízet bob?

Zdroj foto: envato

Rostlině se daří v úrodné, propustné půdě. Obecně platí, že bob vysévaný na jaře prospívá ve středně těžké až těžké půdě. Zatímco bob vysetý na podzim potřebuje spíše lehčí půdu. Hloubka výsevu je 4 až 8 cm a spon o rozměru 50×20 cm. Při dosažení výšky rostliny 10 až 15 cm je plečkujeme a přihrnujeme zeminou. Je třeba pravidelně zbavovat plevele a podle potřeby zavlažovat. Hlavně v období růstu květů, tj. v červenci, potřebuje rostlina dostatek vláhy.

Když jsou rostliny dostatečně rozkvetlé, je třeba zaštípnout vrchole, což podpoří zrání semen a eliminuje napadání mšicí makovou, která dává přednost mladým vrcholkům rostlin. Zelené lusky při brzkém pěstování můžeme sbírat už od června. Lusk je dlouhý až 7 cm a cca 1,5 cm široký. Lusk obsahuje semena oválného tvaru hnědo-červené barvy. Nezralá semena v srpnu a zralá na konci srpna a později.

Zdraví prospěšná zelenina

Bob obsahuje bílkoviny, vitamíny skupiny B, kyselinu listovou. Mladý bob má vysoký obsah vitamínu C, vyšší dávku železa a pomáhá spolu s kyselinou listovou v boji proti chudokrevnosti. Je taktéž skvělým zdrojem draslíku, hořčíku, vápníku, zinku a fosforu. Obsahuje vlákninu i aminokyseliny. Díky obsahu prospěšných látek je potravinou, která pomáhá i proti osteoporóze a odvápňování těla.

 

Zdroje: www.pestik.cz, www.receptyprimanapadu.cz, www.ireceptar.cz

 

Zanechte komentář