povijnice kvet

Jaký je rozdíl mezi opletníkem plotním a povijnicí

Obě rostlinky se zdají být velmi podobné, a tak by v nich laik jen těžko hledal rozdíl, přesto tu jeden jen: zatímco opletník je planá rostlina, povijnice je vyšlechtěná k tomu, aby nám zkrášlovala zahrady, resp. jejich ploty.

opletnik polni - Jaký je rozdíl mezi opletníkem plotním a povijnicí

Zdroj foto:Hardyplants, CC0, via Wikimedia Commons          opletník plotní

Jak vypadá opletník plotní

Opletník plotní (Calystegia sepium) patří do čeledi svlačcovité, dorůstá délky až 3 metrů, je víceletý, má ovíjivý stonek, který se otáčí kolem nejbližší opory, a to proti směru hodinových ručiček, za den vyroste až o 20 cm!, listy má střídavé, řapíkaté, se srdčitou čepelí, květy jsou bílé, koruna nálevkovitá, dosahují velikosti až 5 cm, ale pozor: jsou jedovaté (i celá rostlina).

Opletník se vyskytuje na vlhkých půdách, které jsou bohaté na živiny, a to prakticky ve celé Evropě. V České republice jej najdeme na březích řek, v lužních lesích, na okrajích cest, prorůstá do živých plotů a plazí se i kolem ostatních plotů. Roste spíše v nižších polohách. Rychle se šíří a vytváří kolonie. Pro tuto vlastnost a pro svou jedovatost je v zahradách obvykle nahrazován spíše vyšlechtěnou povijnicí.

povijnice - Jaký je rozdíl mezi opletníkem plotním a povijnicí

Zdroj foto:cs.wikipedia.org                    Povijnice

Povijnice

Povijnice je rostlinka z čeledi svlačcovité a v zahradách se pěstuje například povijnice nachová, která může mít květy různě modré, růžové nebo bílé. Původně pochází z tropických oblastní Střední a Jižní Ameriky a do Evropy se dostala pravděpodobně spolu s kolonizátory ze Španělska. Na zahradách vytváří krásné ozdoby plotů, občas se může semeny šířit i do volné přírody, ale protože je citlivá na mráz, vydrží jen v chráněných oblastech. Stejně jako opletník má ráda vlhčí půdy, písčito-hlinité až jílovité, neupřednostňuje žádné pH.

povijnice batatova - Jaký je rozdíl mezi opletníkem plotním a povijnicí

Zdroj foto:, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons                Povijnice batátová

Povijnice batátová

Zajímavou odrůdou povijnice je povijnice batátová neboli povijnice jedlá, která má hlízy jedlé, známé jako batáty. Pochází také z tropických a subtropických částí Jižní Ameriky, odtud se dostala i do Severní Ameriky, kde se pěstuje odrůda s oranžovými hlízami. Je možné ji pěstovat i u nás, ale potřebuje relativně teplo a světlo. U nás bude jednoletá. Pěstuje se spíše kvůli batátům než kvůli květům, protože některé druhy ani květy nenasazují.

Zdroje: www.wikipedia.org, Bellmann H. a kol., Atlas rostlin, Euromedia Group, Praha 2016

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář