Černý rybíz: Dnes budeme hovořit o černém rybízu (Ribes nigrum), který patří na našich zahrádkách dlouhodobě k velmi oblíbeným plodinám. Jeho hrozny bobulek už na dálku lákají svou šťavnatostí, a jako bonus nabídnou i množství vitamínu C nebo antioxidantů. A jak si pojistit, aby jich letos bylo opravdu dostatek?
Projděte si naše tipy a jednoduše se inspirujte. A nenechte se odradit tím, že se některé z nich budou zdát na aplikaci trochu těžší. Výsledek rozhodně stojí za to.
Zaměřte se na sázení
Pokud si teprve plánujete sazenice těchto keřů pořídit, jste v mírně výhodě. Ale koneckonců – nikdy není pozdě provést patřičné změny i ve stávající výsadbě. A jaké je naše doporučení? Černý rybíz okolo sebe potřebuje opravdu prostor. Jeho nejbližší souputník by se tak neměl nacházet blíž, než ve vzdálenosti jednoho metru. Při příliš husté výsadbě je omezena cirkulace vzduchu mezi větvemi a listy, stejně jako přísun slunečního světla. Obojí má pak za následek mnohem horší úrodu.
Nezapomeňte na správné hnojení
Naštěstí není nutné hned sahat po umělých přípravcích. Věděli jste, že rybízu velmi vyhovuje hnojení bramborovými slupkami? Ty stačí jen zakopat v jeho blízkosti nebo z nich vyrobit výluh. Zbytky z kuchyně jednoduše naložte na 1-2 dny do studené vody, přeceďte a zalijte. Není na tom nic složitého, a navíc zužitkujete bioodpad z vaření.
Náš tip: určitě se nesnaže hnojit rybízy bramborovým škrobem z prášku, to by k úspěchu určitě nevedlo.
Nedejte škůdcům žádnou šanci
Často se stává, že se na zahradě nachází množství rybízových keřů, a přesto nestačí finální úroda ani na zimní zavařování. Na vině bývají v takovém případě obvykle škůdci. Poprvé byste proti nim měli zasáhnout už na jaře. Prohlédněte všechny pupeny a větve a odstraňte ty, které od pohledu vypadají nemocně nebo napadeně. Napadené pupeny poznáte snadno – bývají vypouklé, až o velikosti hrášku. A právě v těch se škůdci drží.
Vyplatí se rovněž zakrýt zeminu v okolí rybízů netkanou textilií či obdobnými materiály. Zabráníte tak škůdcům hibernovaným v zemi v napadání vašeho ovocného keře. Tento krok udělejte na jaře ještě dřív, než se začnou rozvíjet první lístky.
Dbejte i na pravidelnou zálivku
Rybíz patří mezi mělce kořenící keře, takže je zároveň velmi náchylný k vyschnutí. Nezapomínejte mu proto dopřát patřičně bohatou zálivku. Je-li léto průměrně, vystačíte si s větší zálivkou jedenkrát za měsíc, ovšem během vysokých teplot tento krok opakujte každých 8-10 dní. Rybízy vám za to budou opravdu vděčné. A myslete také na to, že si tyto ovocné jaře právě nelibují v kyselé půdě, neobejdete se tedy bez přidání vápna.
Nezapomeňte ani na vhodný prořez, pomůže zvýšit úrodu několikrát
Chcete-li o svůj černý rybíz pečovat správně, neměly by vám být cizí ani zahradnické nůžky. Zaměřte se zejména na odstranění starých větví. U rybízů probíhá tento proces opravdu rychle a není tajemstvím, že staré dřevo plodí o poznání méně. Nejsilnějších prutů se proto bez milosti zbavujte. Prořez lze provést na jaře nebo na podzim. Při této příležitosti také samozřejmě odstraňte všechny větve, které jeví známky poškození nebo napadení škůdci. Pečlivost se v tomto případě opravdu vyplácí.
Pojistěte si úrodu díky správné výsadbě
Pokud černý rybíz opravdu milujete, mohou vám udělat čáru přes rozpočet i jakékoliv větší mrazy. A jak se proti tomu bránit? Jednoduše tím, že na svou zahradu vysadíte několik různých odrůd s různou dobu květu. Nikdy se vám tak nestane, že by byly nepříznivým počasím ovlivněny všechny. Nechte si poradit v zahradnictví nebo se inspirujte zkušenostmi přátel a známých. A myslete také na správné rozestupy při výsadbě popsané výše.
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz