laskavec ocasatý

Laskavec ocasatý – letnička, která miluje vodu

Hledáte-li výraznou letničku s převislými hrozny květů, pak laskavec bude nenáročným adeptem, který vaše podmínky beze zbytku splní. Jediné, co potřebuje ke svému dobrému růstu a bohatému kvetení, je dostatek vody.

Odkud pochází

laskavec - Laskavec ocasatý – letnička, která miluje vodu

Zdroj foto: en.wikipedia.org

Laskavec ocasatý (Amaranthus caudatus) pochází z Jižní Ameriky, kde byl pěstován Indiány zejména pro semena, která pro ně měla dostatečně velkou výživovou hodnotu. Z Ameriky se postupně dostal do Evropy, ale už jako okrasná rostlina kvůli svému purpurově červenému květenství. Občas zplaňuje ve volné přírodě.

Jak laskavec vypadá

Jedná se o statnou letničku, která dorůstá výšky až 120 cm. Listy má světle zelené, řapíkaté, mírně chlupaté a tvarem připomínají elipsu. Nejvýraznější jsou ovšem jeho květy, které visí v dlouhých ocasech (latách), mají purpurovou až červenou barvu a kvetou od června do září. V současné době existují i kultivary s jinými barvami, například Amaranthus caudatus „Centurion“ s tmavě fialovými květy.

Jaké potřebuje stanoviště

Laskavec se vám bohatým kvetením odmění na slunném a teplém stanovišti, s humózní, výživnou půdou s neutrálním pH, a při vydatné zálivce. Rozhodně snese spíše přemokřený záhon než dlouhé období sucha.

Jak laskavec v zahradě využít

Laskavec můžete zasadit do letničkového záhonu, samozřejmě s ohledem na jeho výšku spíše do pozadí. Stejně dobře vám poslouží jako solitéra. Květy se hodí k sušení a do suchých vazeb.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

 

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář