budka

Vyrábíme ptačí budku. Nejlepší a nejsnazší je vyrobit si budku ze dřeva

Pro kutily přinášíme návod na výrobu ptačí budky, která se bude hodit do každé zahrádky. Budky si samozřejmě můžete i zakoupit, jen dávejte pozor na to, že levné plastové nejsou vhodné, protože se v létě přehřívají a na začátku jara mohou rychle prochladnout, což by bylo pro malé ptáčky fatální.

Budka ze dřeva

Nejlepší a nejsnazší je vyrobit si budku ze dřeva. K tomu budete potřebovat jen:

  • dřevěná prkna o tloušťce asi 2 cm,
  • šrouby/vruty (jsou lepší a bezpečnější než hřebíky),
  • šroubovák,
  • popř. lepidlo na dřevo.

Hlavní zásady výroby budky

  1. Dno musí být schované mezi stěnami, aby do budky nezatékalo.
  2. Stříška musí být sešikmená, aby rovněž nezatékalo a aby přebytečná voda odtekla.
  3. Budka musí být ve vhodné velikosti podle velikosti ptáka (malé sýkorky potřebují velikost budky 12x12x25 /šířka x hloubka x výška/ a vletový otvor o velikosti 28 mm, větší sýkorky, vrabci, brhlíci a rehci potřebují velikost budky 14x14x25 cm a vletový otvor oválný 3×4 cm atd.).

ptačí budka - Vyrábíme ptačí budku. Nejlepší a nejsnazší je vyrobit si budku ze dřeva

Budka ze špalku

Vhodnou alternativou, kterou také sami vyrobíte, je budka ze špalku. Stačí starší špalek vydlabat nebo vydlabanou dutinu vyčistit, budku opatřit šikmou stříškou, aby do ní nezatékalo, a do špalku vyrobit vletový otvor podle předchozích doporučení. Tyto budky jsou přírodní, ptáky velmi oblíbené, jejich jedinou nevýhodou je relativně malá trvanlivost.

Jak budku zavěsit na strom

Existuje několik způsobů, jak budku dostatečně pevně zavěsit na strom. Jedním z nich je, že ji připevníte přímo hřebíkem do stromu. Budku také můžete opatřit vzadu lištou, pomocí které ji připevníte ke kmeni i mezi větve. Další možností je zavěsit budku na oko z drátu, avšak zde je potřeba dávat pozor na to, aby se příliš nekymácela ve větru a nenarážela na větve či kmen.

Jak budku udržovat

Na zimu je pokaždé potřeba budku ze stromu sundat a vyčistit (nebo v případě napevno připevněných budek vyčistit přímo na stromě). Na jaře je pak potřeba zkontrolovat ještě před hnízděním ptáků, zda je budka čistá a v pořádku.

 

TIP:

 
Zahradní nábytek, altány a mnoho dalšího můžete zakoupit ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

2 Komentářů

Zanechte komentář